Zatrudnieni bardziej cenią sobie więcej czasu wolnego i elastyczne godziny pracy od wyższej pensji. To jeden z wielu powodów rezygnacji pracowników ze wspinania się na najwyższy stopień hierarchii stanowisk. Z badań firmy doradczej Robert Half wynika, że szwajcarskim przedsiębiorstwom brakuje młodej kadry na stanowiskach kierowniczych. Yeng Chow poinformował, że co piąta firma skarży się na brak osób chcących przejąć taką odpowiedzialność. Dotyczy to szczególnie dużych przedsiębiorstw.
Ankietę przeprowadzono pośród 200 szwajcarskich rekruterów, według 80% z nich pracownicy nie decydują się na posadę kierowniczą ze względu na zwiększoną odpowiedzialność. Ponad 60% odpowiedziało, że równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym jest ważniejsza od wysokiej pensji czy posady. Powodem jest także zbyt szybkie tempo pracy, mała motywacja lub brakujące szkolenia. Lecz nie tylko nastawienia zatrudnionych jest tutaj decydujące, winne są także firmy, które nie uatrakcyjniają posad kierowniczych. Dzisiejsi pracownicy cenią sobie bowiem inne wartości niż ci sprzed kilkunastu lat. Teraz liczy się możliwość pracy na pół etatu, w domu czy elastyczny czas pracy. Pracodawcy są zobowiązani do dopasowania się do potrzeb zatrudnionych.
Dobrym przykładem jest AXA Winterthur, która wprowadziła nieco inną hierarchię. Mniej osób pełni funkcję szefa, za to jest odpowiedzialna za własne działania. Ważne jest także zatrudnienie na pół etatu, z którego korzysta nawet kadra kierująca.
Źródło: 20min.ch