Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Za te rzeczy przyjdzie nam w 2018 roku zapłacić więcej

To już prawie tradycja: Nowy Rok - nowe ceny. Niestety i tym razem nie będą one niższe. Wręcz przeciwnie. Oto co podrożeje w 2018 roku w Austrii.

Droższe bilety komunikacji miejskiej

Począwszy od 1 stycznia Wiedeńskie Linie podnoszą ceny biletów. Za pojedynczy przyjdzie nam zapłacić o 9% więcej niż dotychczas, co w przeliczeniu oznacza podwyżkę rzędu 20 centów. O 10 centów podrożeją bilety ulgowe, a za bilet tygodniowy zapłacimy 17,10 euro zamiast dotychczasowych 16,20 euro. W przypadku całorocznego biletu cena zmienia się tylko dla tych pasażerów, którzy zdecydowali się na płatność w ratach – podwyżka będzie mocno odczuwalna, bowiem bilet podrożał o całe 21 euro do 396 euro.

Sporo kontrowersji budziła sprawa podwyżek biletów dla seniorów, jednak klamka zapadła. Osoby starsze zapłacą więc 246 euro zamiast 229 euro za całoroczny bilet. Ceny biletów nie zmienią się jedynie dla młodzieży, uczniów oraz praktykantów a także studentów kupujących bilety semestralne przez Internet.

Zmieni się także oferta biletowa. Z sprzedaży zostały wycofane bilety na 4 przejazdy oraz ważne przez 90 minut. W ofercie pojawił się za to bilet na dwa przejazdy oraz bilet na pojedynczy przejazd dla seniorów. Ważną informacją jest również fakt, że od początku stycznia biletów nie można kupować już w autobusach.

Jazda na gapę

Poruszanie się komunikacją miejską bez ważnego biletu nigdy nie należało do tanich przyjemności (jeśli oczywiście zostało się przyłapanym). Począwszy od stycznia gapowicze zapłacą jeszcze wyższe mandaty. Dotychczas przyłapani musieli zapłacić mandat w przeciągu trzech dni, w przeciwnym wypadku suma wzrastała do 134 euro. Od stycznia trzeba zapłacić 105 euro, a w przypadku płatności w przeciągu dwóch tygodni będzie to o 115 euro więcej.

Drożyzna na basenie

Osoby lubiące spędzać czas na basenach w stolicy muszą również liczyć się z wyższymi cenami biletów wstępu. Jest to spowodowane podniesieniem podatku dochodowego dla tego typu jednostek. Za bilet całodniowy oraz wstęp na 5 godzin na kryty basen dorośli zapłacą o 40 centów więcej, a więc 5,90 euro. Bilet popołudniowy (wejście od godz. 13) podrożeje o 30 centów do 4,60 euro. Droższe będą bilety dla dzieci (2 euro) oraz seniorów (4,40 euro). Zmieniła się również cena karnetu miesięcznego, który od styczna kosztuje 29,50 euro. Ceny półrocznego i rocznego abonamentu pozostaną bez zmian.

Drożej w bibliotekach

Osoby chętnie czytające książki i korzystające z wiedeńskich bibliotek również muszą być gotowe na niemiłą niespodziankę. Koszt rocznej karty bibliotecznej wzrośnie do 30 euro. Dla osób ze zniżką cena zostanie podniesiona z 3,80 euro do 9 euro. Opłata dzienna wzrośnie o 20 centów do 4 euro, ale za to nie będą naliczane dodatkowe opłaty za wypożyczanie płyt DVD, CD  oraz gier na konsole.

Szkoły i przedszkola, a więc także uczniowie i młodzież z stołecznych bibliotek będą mogli nadal korzystać za darmo.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!