Wszystkie znaki na niebie wskazują na to, że partie Angeli Merkel oraz Martina Schulza w końcu osiągną porozumienie, a czołowi politycy złożą podpisy pod umową koalicyjną. W tej z kolei ma się znaleźć wzmianka o nowym programie socjalnym zwanym Baukindergeld. Przedstawiamy pierwsze szczegóły:
Kto może złożyć wniosek?
O wsparcie mogą ubiegać się rodziny posiadające dzieci, a chcące zakupić mieszkanie na własność. Ważnym aspektem jest tu dochód podlegający opodatkowaniu, który nie może przekroczyć 75.000 euro na gospodarstwo domowe. Kwota ulega jednak podwyższeniu o 15.000 na każde dziecko. Innymi słowy – rodzina z dwójką dzieci nie może wykazać dochodu wyższego niż 105.000 euro rocznie, by starać się o zasiłek. W sumie z nowego zasiłku najprawdopodobniej będzie mogło skorzystać ponad 200.000 rodzin w Niemczech.
Sprawa może dotyczyć nawet 90% wszystkich rodzin w kraju, bowiem dokładnie tyle wykazuje dochód poniżej wspomnianego progu.
Ile wyniesie zasiłek?
Państwo ma dotować zakup mieszkania nawet przez okres 10 lat sumą rzędu 1.200 Euro rocznie na dziecko. Rząd RFN szacuje, że program obciąży budżet państwa kwotą 480 mln euro rocznie.
Kiedy zasiłek zostanie wprowadzony?
Na ten moment nie jest znana dokładna data ani termin wejścia w życie. Wiele wskazuje jednak na to, że może to być przed końcem 2018 roku.
Zasiłek a rynek mieszkaniowy
Eksperci związani z branżą mieszkaniową uważają, że wprowadzenie zasiłku może spowodować znaczące podniesienie cen, w związku z szybko rosnącym popytem na mieszkania.