Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Питання робочого часу регулюється, перш за все, законом про робочий час. Особливі положення в цьому відношенні також містяться в Законі про захист молоді (Jugendarbeitsschutgesetz) та Законі про захист материнства (Mutterschutzgesetz). Сам закон про робочий час відноситься до наступних питань: максимальний добовий вимір робочого часу, розподіл робочого часу, перерви і періоди відпочинку, робота в неділю і святкові дні.

Окремі правила для конкретних професійних груп

Для водіїв, європейські закони про час водіння та періоди відпочинку, мають більший пріоритет по відношенню до закону про час роботи. Це також стосується деяких дуже незвичайних професій, які з міркувань безпеки або із-за характеру роботи підлягають спеціальним правилам. Контроль за дотриманням керівних принципів, що стосуються робочого часу, виконує Управління по контролю за Веденням Господарської Діяльності (нім. Gewerbeaufsichtsamt) або Управління по Охороні Праці (нім. Amt für Arbeitsschutz).
Якщо роботодавець порушує законодавство про робочий час, йому загрожує штраф. Працівник може відмовитися від виконання роботи, якщо вона доручена з порушенням вищезазначених правил. Працівник може працювати до 8 годин в день. Оскільки нормами закону передбачені дні робочі (6 днів – з понеділка по суботу включно), що відповідають тижневому робочому часу в обсязі 48 годин. Час роботи може бути тимчасово продовжений (напр. у зв’язку із збільшенням кількості замовлень в даному сезоні) максимально до 10 годин в день або 60 годин на тиждень, якщо тривалість робочого дня 6-місячного і 24-тижневого розрахунковий період становитиме в середньому 8 годин.

Готовність до роботи на виклик і чергування

Окремим законом у Німеччині регулюється скорочена тривалість робочого часу і укладення строкового трудового договору (Teilzeit – und Befristungsgesetz). Якщо роботодавець погодив з вами, що в залежності від завантаженості роботою ви будете в його розпорядженні на виклик, згідно з зазначеним законом, він повинен визначити, принаймні, розмір щотижневого або щоденного робочого часу. Якщо не буде визначено щотижневий робочий час, за обов’язкові приймаються 10 годин на тиждень. Коли, в свою чергу, не буде врегульовано питання щоденного робочого часу, роботодавець повинен працевлаштувати вас, принаймні 3 години в день. Крім того, ви не зобов’язані розпочати роботу, якщо ваш начальник не повідомив вас про це, принаймні за 4 дні. Період, протягом якого ви чекаєте на виклик роботодавця, не враховується при обчисленні максимального виміру робочого часу. Бажаючи працювати на виклик, ви повинні розуміти, що працівник може перебувати в довільно обраному місці, але весь час повинен бути доступний і готовий негайного приступити до роботи.

Увага: Готовність до роботи на виклик то не то саме що чергування

На відміну від готовності до роботи на виклик, чергування зараховується до максимального робочого часу. Під час чергування працівник, однак, перебуває у визначеному роботодавцем місці (у межах фірми або поза нею).

Практичний приклад – зміна робочого часу

У підприємця робочий час розпочинається о 8.00 год. Хотів би він, щоб влітку робота розпочиналася на годину раніше. Один з працівників не уявляє собі такої зміни і категорично відмовляється працювати в нових годинах. На його думку роботодавець не може так просто змінити годин роботи. Чи має рацію?

Відповідь:

Працівник може не погодитися на зміну робочого часу тільки в тому випадку, коли докладні години роботи були записані в його трудовому договорі. Якщо в договорі зазначено, наприклад, інформація про те, що робота виконується з понеділка по п’ятницю в годинах від 8 до 16, керівник не може змінити годину початку роботи. Найчастіше трудовий договір не містить точно визначених годин роботи. Тоді керівник може зробити інший розподіл щотижневого робочого часу (близько 40 годин) на окремі дні. Тому може він змінити час початку роботи, змінити розклад перерв чи також перейти на еластичний робочий час. При цьому повинні бути враховані інтереси обох сторін (роботодавця і працівника). Якщо у фірмі існує рада підприємства, необхідна є також її згода на цього виду зміну.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!