Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Informacje i historia powstania

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech. Co to za święto? Czy to dzień wolny?

Dzień Pokuty, aktualności niemcy, dizeń pokuty w niemczech
Zdjęcie: freepik
Buß- und Bettag (pol. Dzień Pokuty i Modlitwy) to dzień cichej modlitwy. Jako święto funkcjonuje tylko w Saksonii. W innych landach od 1995 r. zniesiono go na rzecz finansowania Pflegegeld. Co zatem pozostało z tego święta? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech jest świętem Kościoła Ewangelickiego i wypada w tym roku 20 listopada 2024 roku. Wierni powinni sobie w tym dniu przypomnieć, że porażka jest częścią ludzkiego żywota, a jednocześnie powinni nieustannie na nowo myśleć o życiu. Hasłem przewodnim jest czwarta prośba modlitwy Ojcze nasz: „I odpuść nam nasze winy”.

Tak świętują Dzień Pokuty i Modlitwy w Dreźnie, Chemnitz i Lipsku

Ponieważ Dzień Pokuty i Modlitwy, czyli Buß- und Bettag, jest również zwieńczeniem Ekumenicznej Dekady Pokoju, tegoroczne hasło „Opowiedz mi o pokoju” odgrywa szczególną rolę w nabożeństwach. W Dreźnie biskup landu Tobias Bilz wygłosi kazanie w kościele św. Krzyża. W kościele Frauenkirche w Dreźnie tradycyjnie odbywa się Forum Frauenkirche z klubem Johann-Amos-Comenius Sachsen. Tym razem Hendrik Streeck, dyrektor Instytutu Wirusologii w Klinice Uniwersyteckiej w Bonn, opowie o swoim spojrzeniu na to, co dzieje się w czasie pandemii. 

W Saksonii odbywają się liczne koncerty z okazji tego Buß- und Bettag. Na przykład w Radebeuler Lutherkirchgemeinde rozbrzmi koncert chóru i orkiestry. W kościele Martina Luthera koncert wykona drezdeński chór Bachowy z Elbland Philharmonie Sachsen i soliści Requiem Brahmsa. W Katedrze Najświętszej Marii Panny Saksońska Filharmonia Dęta i Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego w Lipsku „Felix Mendelssohn Bartholdy” wykonają koncert zatytułowany „Bruckner 200”. Michael Vetter, dyrektor muzyki kościelnej w Bautzen, da koncert organowy w kościele Schlosskirche Chemnitz. W kościele św. Piotra w Lipsku zespół TonArt organizuje nabożeństwo.

W Lipsku Kościół Młodzieży PAX zaprasza dziś na „Noc Światła”. W Dniu Pokuty i Modlitwy odbędzie się również wywiad z Rolfem Isaacsohnem, który przeżył obóz koncentracyjny w Theresienstadt i zaangażował się w izraelską wspólnotę kulturową. 

Buß- und Bettag, czyli Dzień Pokuty i Modlitwy – czy jest dniem wolnym od pracy?

Kościół ewangelicki obchodził ten dzień po raz pierwszy w XV wieku. W 1995 roku we wszystkich landach zniesiono to święto, aby móc sfinansować nowo wprowadzony zasiłek  opiekuńczy (Pflegeversicherung). 

Wyjątkiem była Saksonia, gdzie dzień pokuty i modlitwy jest nadal ustawowym dniem wolnym od pracy. Poza Saksonią w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt zabrania się tańca i hucznych zabaw.

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech – historia powstania święta

Pokuta i zadośćuczynienie należą do codziennego życia duchowego w wyznaniach chrześcijańskich, ale w różnych formach. W czasach wczesnego chrześcijaństwa istniały specjalne dni pokutne, ale były one mniej ustalane przez Kościół, a bardziej przez świeckich władców. Dni Pojednania były ogłaszane w sytuacjach nadzwyczajnych lub w przypadku zagrożenia katastrofą. 

Książęta krajowi często zarządzali dzień pokuty po wybuchu wojny, aby ludzie prosili Boga o przebaczenie za winę i przemoc w konfliktach zbrojnych. Podczas wojny trzydziestoletniej dochodziło do nagromadzenia dni pokuty z cotygodniowymi powtórzeniami. Przyczyną były też problemy społeczne. 

W 28 niemieckich landach w 1871 roku było 47 różnych datowanych dni pokutnych. Wobec tej różnorodności już w 1852 r. konferencja ewangelicka w Eisenach zaproponowała jednolity dzień pokuty i modlitwy w środę poprzedzającą ostatnią niedzielę roku kościelnego, ale bezskutecznie. Dopiero Synod Generalny w Prusach uchwalił w 1892 r. jednolity dzień pokuty dla terytorium pruskiego w środkowych i północnych Niemczech.

Od modlitwy publicznej do pokuty osobistej

Niegdyś publiczna modlitwa i zbiorowe poszukiwanie winy przekształciły się w osobisty rachunek sumienia. Tak więc święto to nie jest uważane za dzień, który wzywa do pokuty całą ludność, ale jest rozumiany jako odnoszący się do pojedynczej osoby.

Poszczególne ewangelickie kościoły w landach niemieckich zachowały jednak swoje pokuty i modły. Na przykład Kościół Ewangelicko-Luterański Saksonii, oprócz jesiennego dnia pokuty, ma wiosenny dzień pokuty w środę po drugiej niedzieli Wielkiego Postu.

Źródło: mdr

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Wielu polskich przedsiębiorców, którzy założyli firmy w Niemczech i wyjeżdżają na targi w innych krajach, zadaje nam pytanie,

Jeśli powierzysz to zadanie urzędowi skarbowemu, możesz obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Od 1 lipca sytuacja stanie się poważna. Opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych w Niemczech będą miały zastosowanie również do pojazdów

Okres przedawnienia dotyczący roszczeń o usunięcie wad – zwany też zwyczajowo okresem rękojmi – rozpoczyna swój bieg w

Zobacz jeszcze to!