Monterzy rusztowań pracują w branży, która ma własną płace minimalną. Aktualnie otrzymują oni 11 euro na godzinę, czyli o wiele więcej niż wynosi ustawowa stawka minimalna, której wysokość to obecnie 8,84 euro na godzinę (brutto). Osoby będące zatrudnione na podstawie zbiorowego układu pracy otrzymują jeszcze więcej bo nawet 13,43 euro na godzinę. Według związków zawodowych sektor ten wyróżnia się jednak także, ze względu na ogromną ilość osób pracujących nielegalnie.
Znacząco wyższe stawki otrzymują monterzy, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie. Osoby uczące się zawodu mogą liczyć na stawkę miesięczną o wysokości 650 euro na pierwszym roku nauki, na drugim – 850 euro, a na trzecim- 1100 euro. Monter, który postanowił się dokształcić, zarobi około 15 euro na godzinę, a świadectwo czeladnicze zapewnia stawkę o 80 centów wyższą. Zdany egzamin mistrzowski zwiększy pensję aż do 21 euro na godzinę.
Co ciekawe, nie wszystkie przedsiębiorstwa są jednak związane zbiorowym układem pracy ale nie mogą sobie pozwolić na płacenie wiele niższych stawek, ponieważ już teraz mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Pracy, średnie wynagrodzenie w tym zawodzie w Niemczech sięga 2.652 euro miesięcznie, tytuł mistrzowski zapewnia zaś średnio 3.930 euro brutto.
Aktualnie w branży dyskutuje się o nowym zbiorowym układzie pracy. W ten sposób związek zawodowy IG Bau walczy o zwiększenie płacy minimalnej dla monterów.