Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Firmy zapewniają zatrudnienie i mieszkanie

W ostatnim czasie w Niemczech coraz trudniej o mieszkanie. Sytuację wykorzystują firmy, które chcąc pozyskać pracowników oferują im darmowe lokum.

Mieszkania zakładowe przeżywają w Niemczech prawdziwy renesans. W przedsiębiorstwie Badische Anilin- und Soda-Fabrik (BASF) spółka zależna Bauen und Wohnen jest właścicielem ponad 6 tys. mieszkań w Ludwigshafen, z których 70% zajmują pracownicy BASF. Do tego spółka buduje rocznie około 40 mieszkań, które zatrudnieni mogą wynająć za 8 euro za m2 bez dodatkowych opłat.  „Mieszkają u nas pracownicy, począwszy od tych uczących się w przedsiębiorstwie aż po kierownictwo” poinformowała zarządzająca przedsiębiorstwem Johanna Coleman. Takim osobom czynsz odciąga się od razu od wynagrodzenia.

Pomysł BASF wcale nie jest taką nowością jak by mogło się wydawać, mieszkania zakładowe są bowiem coraz popularniejsze. Podczas gdy jeszcze niedawno mówiono, że to staromodne i kompletnie niepotrzebne, to teraz opcja ta przyciąga coraz większą ilość pracowników. Także takie firmy jak Bosch czy Audi oferują nieruchomości dla osób u nich zatrudnionych. VW również kontynuuje tradycję mieszkań zakładowych. Spółka zależna VW Immobilien GmbH posiada 9 tys. mieszkań, a kolejne kilkaset jest już w planach. W ofercie można znaleźć już umeblowane apartamenty dla biznesmenów wracających zza granicy czy mieszkania pięciopokojowe. Jeszcze przed kilkoma laty lokum VW były puste, jednak aktualnie zapotrzebowanie na nie wzrasta coraz szybciej.

Według związku federalnego zrzeszenia przedsiębiorców związanych z branżą mieszkalnictwa i nieruchomości (GdW) latach 70. w kraju dostępnych było 450 tys. mieszkań zakładowych, które w większości należały do przedsiębiorstw państwowych, jak Deutsche Post czy Deutsche Bahn. Wcześniej zapotrzebowanie na mieszkania było ogromne, zarówno w Ludwigshafen, jak i w Essen. Wiele pracowników nie miało bowiem swojego lokum, a jedynie miejsca noclegowe. Przedsiębiorstwa postanowiły zadbać więc o swoich zatrudnionych. Z czasem wiele firm zaczęło jednak sprzedawać swoje nieruchomości. Wiele z nich wolało bowiem zainwestować pieniądze w inny sposób, dodatkowo trwała wtedy euforia prywatyzacyjna.

Mimo trwającego boomu na mieszkania zakładowe prof. Günter Vornholz nie uważa jednak, że aktualny trend rozwinie się na taką skalę, jak w XIX wieku. „Mieszkania zakładowe to raczej instrument marketingu pojedynczych przedsiębiorstw w aglomeracjach ” stwierdził Vornholz. Opcja ta sprawia jednak, że oferta pracodawcy jest o wiele bardziej atrakcyjna. Należy pamiętać, że mieszkania zakładowe często mają jakiś haczyk. Może się przykładowo okazać, że umowa najmu obowiązuje tylko tak długo, jak umowa o pracę w przedsiębiorstwie. Warto zwrócić na to uwagę.

Źródło:  bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!