W styczniu 2019 roku składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia spadną o 0,4% do 2,6%. W 2022 roku nastąpi zaś kolejny spadek o 0,1%. Zmiana ta znacząco przekracza zapowiadane przez SPD i CDU/CSU obniżki, które miały wnieść jedynie 0,3% bez jakiegokolwiek terminu ich wprowadzenia. Aktualnie przy wynagrodzeniu o wysokości 3 tys. euro brutto 90 euro przypada na składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Należność płacą po połowie pracodawca i pracobiorca. Przy stawce 2,5% oznacza to spadek do 75 euro. Przy zarobkach o wysokości 4 tys. euro stawki spadają z 120 euro do 100 euro, przy 5 tys. euro z 150 euro do 125 euro.
Związek społeczny Vdk Deutschland uważa jednak, że zmniejszenie składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia może wysłać fałszywy sygnał. „Poprzez spadek wysokości składek ubezpieczenia na wypadek bezrobocia ucieknie rocznie około 24 mld euro. Z tych pieniędzy nie można jednak rezygnować” stwierdziła przewodnicząca związku, Verena Bentele. Wpływy te powinno przeznaczyć się bowiem na reformę ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, starsze osoby powinny otrzymywać Arbeitslosengeld I przez dłuższy okres, a pracownicy tymczasowi powinni mieć prawo do tego świadczenia. Należy też lepiej wykwalifikować osoby bezrobotne.
Dotychczas prawo do Arbeitslosengeld I miały osoby, które w przeciągu ostatnich dwóch lat przez 12 miesięcy płaciły składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Ochrona ta ma być jednak rozszerzona do 30 miesięcy. Oznacza to, że więcej osób będzie mogła otrzymać świadczenie. Stawka Arbeitslosengeld I wynosi zwykle 60% ostatniego wynagrodzenia.
Źródło: focus.de