Świetne zarobki bez studiów? W Niemczech to możliwe. Istnieje szereg zawodów, które wymagają jedynie wykształcenie zawodowego. Jednym z nich jest praca śmieciarza. Na posady, które wielu wydają się mało popularne, istnieje nawet lista rezerwowych ze względu na tak ogromne zainteresowanie. Praca nie tylko odbywa się w korzystnych dla wielu godzinach (05.00-14.00), lecz jest także dobrze płatna. Zatrudnieni mają do przepracowania 30 godzin, a zarobki wynoszą średnio 3000-3500 euro miesięcznie. O pracę ubiegać może się zaś każda osoba z wykształceniem zawodowym. Należy jednak pamiętać, że wiąże się ona także z pewnym ryzykiem zawodowym, czujność na miejscu pracy jest więc wskazana.
Niemało zarabia także instruktor jazdy. W dużych miastach osoba wykonująca taką pracę może otrzymać aż 3300-3400 euro miesięcznie. Przyszli instruktorzy muszą jednak dobrze przygotować się do pracy i posiadać mocne nerwy i cierpliwość. By otrzymać pracę na takim stanowisku należy ukończyć 21 lat, posiadać wykształcenie zawodowe oraz ukończyć kurs i zdać egzamin na instruktora jazdy, co w sumie kosztuje około 11 tys. euro i trwa około rok. Sam kurs nie dotyczy zaś jedynie praktycznej nauki jazdy, lecz także teorii. Każdy instruktor powinien być bowiem w stanie interesująco przekazać informacje o zasadach i prawach ruchu drogowego. Na rynku pracy jest jednak wiele wolnych posad na tym stanowisku, coraz więcej osób decyduje się bowiem na zrobienie prawa jazdy.
Na jeszcze lepsze zarobki może liczyć konserwator wind osobowych. Pracownik, który praktycznie zawsze musi być w gotowości do pracy, zarabia około 4000 euro miesięcznie. Konserwator wind osobowych nie tylko dba o samo urządzenie, lecz uwalnia także osoby, które zostały zamknięte w zepsutej windzie. By otrzymać jednak pracę, należy posiadać wykształcenie w zawodzie mechatronika lub elektryka oraz ukończyć sześciomiesięczny kurs. W pracy ważny jest także czas – konserwator wind osobowych musi pojawić się na miejscu awarii do 30 minut po jej wystąpieniu. Zaletą jest także ogromne zapotrzebowanie na konserwatorów wind osobowych, aktualnie w Niemczech znajduje się bowiem około pół miliona wind, które trzeba okresowo sprawdzać oraz naprawiać.
Kolejną pracą zapewniającą świetne zarobki bez studiów, jest monter turbin wiatrowych na morzu. Praca związana jest jednak z dużym ryzykiem zawodowym. Fakt ten ma wynagrodzić jednak miesięczny zarobek o wysokości 4500 euro miesięcznie. Monterzy turbin wiatrowych na morzu spędzają 14 dni na statku, podczas, których stawiają ogromne wiatraki jedynie przy optymalnych warunkach pogodowych. Oznacza to, że praca na statku wykonywana jest czasami praktycznie przez całą dobę. Statek to jednak nie tylko miejsce pracy monterów, lecz także ich dom na czas wykonywania obowiązków. Osoby na tym stanowisku muszą być więc w stanie pracować, spać i żyć na wodzie w bardzo małych pokojach. Jednak 14 dni na morzu, oznacza też 14 odpoczynku w domu. Monterzy mogą więc liczyć na wysokie zarobki za stosunkowo krótki, miesięczny czas pracy.
Na kontrolerach lotu leży bardzo duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów samolotów. Praca, która wymaga stalowych nerwów i spokoju, zapewnia także świetne zarobki. Już pensja początkowa jest bardzo wysoka i wynosi aż 6000 euro. Oczywiście wymogiem zatrudnienia nie jest wykształcenie wyższe, a jedynie dobrze zdana matura. Sama praca polega zaś nie tylko na kontroli lotów, lecz także komunikacji z pilotami, która odbywa się za pomocą specjalnych, międzynarodowych kodów. Co ciekawe, jedynie co 10 osoba zdaje egzamin wstępny, a tylko 80% kandydatów na stanowisko kończy trzyletnie kształcenie do zawodu z wynikiem pozytywnym. Proces jest tak surowy, ze względu na ogromną odpowiedzialność osób na tym stanowisku. Z tego też powodu pracownicy mają prawo do 2 godzin przerwy, w których mogą odpocząć i się odstresować. Najczęściej w budynku istnieje specjalny pokój, w którym zatrudnieni mogą się zdrzemnąć, obejrzeć film czy po prostu zrelaksować. Kontrolerzy pracują 5 dni z rzędu, po których następuje 3 dni wolnego.
Jeszcze lepsze zarobki otrzymują politycy. Ich miejscem pracy jest przeważnie Bundestag, Landtag czy Parlament Europejski. To typowy zawód, w którym pracują osoby, które wykonują obowiązki niezwiązane z własnym wykształceniem. Przykładowo niemiecki polityk Horst Seehofer posiada jedynie dyplom ukończenia szkoły średniej. Zatrudnienie w tym zawodzie zapewnia średnio 9542 euro miesięcznie (w Bundestagu). Sama praca wymaga zaś gotowości do długich debat i głosowań. Każdy polityk w Bundestagu ma do dyspozycji także małe biuro, w którym pracuje najczęściej kilka osób.
Najlepsze wynagrodzenie zapewnia jednak praca jako zawodowy nurek. To chyba najlepiej zarabiający rzemieślnicy w kraju. Pracują bowiem wszędzie, gdzie trzeba coś naprawić czy zbudować pod wodą. Praca niesie ze sobą oczywiście pewne ryzyko zawodowe, nurkowie wykonują swoje obowiązki w zimnie, pod ciśnieniem, praktycznie na ślepo w wodzie, która może być skażona. Zarobek musi być więc odpowiednio wysoki i wynosi aż do 10 tys. euro miesięcznie. By otrzymać jednak tak wysokie wynagrodzenie, bardzo często trzeba wykonać trudne czy nieprzyjemne zadania, jak przykładowo w pracy szambonurka. Praca na takim stanowisku wymaga jednak dwuletniego wykształcenia oraz odbycia 200 godzin nurkowania.
Źródło: focus.de