Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szwajcaria: Jak otrzymać trzynastą pensję?

Szwajcarskie prawo nie zobowiązuje pracodawców do wypłaty tzw. 13-tki czyli dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Mowa tu raczej o premii za pracę wykonaną w przeciągu roku. 

Nie każdy pracownik może liczyć na otrzymanie 13-tki bowiem nie ma ona charakteru powszechnego. Jeśli w umowie nie uwzględniono postanowień dotyczących tzw. trzynastki, pracodawca nie musi jej wypłacać. W umowie o pracę mogą zostać dokonane jednak zmiany, jednak jedynie w sytuacji, w której przedsiębiorstwo regularnie wypłaca dodatkowe wynagrodzenie bez jakiejkolwiek wzmianki o nim w umowie o pracę. Z trzynastym wynagrodzeniem związanych jest także wiele ustaleń oraz norm. Jedna z nich definiuje trzynastkę jako część pensji, która różni się jedynie terminem wypłaty. Zamiast otrzymywać wyznaczoną kwotę raz w miesiącu, ta wypłacana jest najczęściej w listopadzie lub grudniu. Wynosi zaś 1/12 wynagrodzenia rocznego. Wysokość trzynastki nie jest więc zależna od wydajności pracy oraz sukcesów odnoszonych przez firmę.

Wynagrodzenie dodatkowe musi zostać wypłacone także przy zakończeniu stosunku pracy, a jego wysokość jest zależna od ilości przepracowanych miesięcy w roku. Nawet w przypadku zwolnienia w trybie natychmiastowym proporcjonalna część trzynastki musi zostać wypłacona pracownikowi. Wypłata odbywa się zaś wraz z przekazaniem ostatniego wynagrodzenia, a nie w listopadzie czy grudniu kolejnego roku.

Wysokość trzynastej pensji nie musi odpowiadać wysokości wynagrodzenia miesięcznego, kwota nie musi być wypłacana z końcem roku, a pracodawca ma możliwość ustalić termin, po którym pracobiorca ma prawo do trzynastki. Oznacza to, że w umowie o pracę zapis o trzynastej pensji może mieć różne formy, przykładowo:

  • Trzynasta pensja wynosi 5 tys. franków.
  • Trzynasta pensja przysługuje dopiero po okresie próbnym.
  • Trzynasta pensja wynosi w pierwszym roku zatrudnienia ½ miesięcznego wynagrodzenia, a od drugiego roku zatrudnienia odpowiada wysokości pełnego wynagrodzenia miesięcznego.
  • Trzynasta pensja jest wypłacana w 50% w listopadzie i w 50% w grudniu.

Jeśli w umowie nie ma żadnego zapisu dotyczącego formy trzynastej pensji, ta ma wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Niedozwolone jest zaś wiązać dodatkową pensję lub jej wysokość z jakimikolwiek warunkami (np. wypowiedzeniem stosunku pracy). Takie działanie jest możliwe jedynie w przypadku gratyfikacji.

Sama wysokość trzynastki jest łatwa do obliczenia, rozchodzi się bowiem o 1/12 rocznego wynagrodzenia brutto (jeśli nie ustalono inaczej). Jej wysokość zmniejsza się w przypadku zatrudnienia lub zwolnienia w trakcie roku kalendarzowego, w przypadku niepłatnego urlopu oraz niezdolności do pracy bez kontynuacji wypłaty pensji. Zapis w umowie co do zmniejszenia trzynastki nie jest w takich wypadkach wymagany, zapewnia jednak przejrzystość.

Wiele osób zastanawia się także, które elementy wynagrodzenia są zawarte w obliczeniach trzynastki. Odpowiedzi warto szukać w umowie o pracę. Zasadniczo warto przygotować takie informacje, jak wysokość wynagrodzenia, wysokość wynagrodzenia w trakcie płatnego urlopu, w przypadku płatnej nieobecności w pracy oraz dalszego wypłacania wynagrodzenia w przypadku choroby. Takie dokumenty jak, rekompensata za wykonane nadgodziny, dodatek rodzinny, prowizje, zasiłek chorobowy, dieta na czas służby, zasiłek chorobowy z tytułu wypadku oraz nieregularne elementy wynagrodzenia (bonusy, gratyfikacje, procent od uzyskanych wyników, premie wiernościowe, premie za wysługę lat, premie uznaniowe) nie są brane pod uwagę.

Sytuacja wygląda zaś inaczej w przypadku obliczania dodatków za nadgodziny, godziny nadliczbowe, pracę nocą i w soboty. Wtedy pojawia się pytanie, czy składać także dokumenty dotyczące trzynastego wynagrodzenia? Prawo jest tutaj niespójne, warto jednak do razu złożyć odpowiednie dokumenty, niż później donosić. W przypadku osób pracujących na godziny stawka zawiera najczęściej trzynastą pensję. Wtedy wynagrodzenia specjalnego nie da się wykazać osobno, chyba że zawarto odpowiednią informację w umowie o pracę.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Gdy dziecko choruje bardzo często lub przez dłuższy czas, może to zagrozić pracy rodziców. Co zrobić, by odpowiednio

Księga płac zapewnia kompleksowy przegląd tego, jak wysokie są wynagrodzenia w Szwajcarii. Nowa jest już dostępna. W środę opublikowano 16.

Miłośnicy jazdy na nartach z radością wyczekują zimy, aby móc oddać się szaleństwom na stokach. Kto chce wybrać

Większość osób zdaje sobie sprawę, że wynagrodzenie dla specjalistów IT w Szwajcarii nie jest małe. Jego wysokość może

Zobacz jeszcze to!