Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rok 2019 na austriackim rynku pracy

Ekonomiści są zdania, że tylko w tym roku przybędzie aż 50.000 miejsc pracy.

Kto szuka pracy w Austrii, ma całkiem dobre szanse powodzenia. Liczba nieobsadzonych miejsc pracy ciągle się powiększa. Potwierdzają to analitycy firmy doradczej Ernst&Young(EY), którzy obliczyli, że w bieżącym roku w alepjskim kraju przybędzie aż 50.000 nowych miejsc pracy. Co więcej, badanie firmy Synthesis Forschung na zlecenie Urzędu Pośrednictwa Pracy (AMS) prognozuje nawet 53.200 wolnych stanowisk, a ekonomiści z Austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych (WIFO) twierdzą, że liczba wakatów sięgnie 55.000. Gdzie pracy jest najwięcej? Największy wzrost zatrudnienia jest prognozowany dla branży produkcji dóbr materialnych (+12.400) oraz budownictwa (+9.800). Także w sektorach budowy pojazdów oraz maszyn, przemyśle energetycznym i metalurgicznym, handlu, branży turystycznej, opiece zdrowotnej i społecznej liczba zatrudnionych ma znacząco się zwiększyć.

Gunther Reimoser z EY zakłada, że około 1/3 nowych miejsc pracy powstanie w branży produkcyjnej. Co ciekawe, nie będzie jednak łatwo znaleźć osoby odpowiednie na takie stanowiska. Według Reimosera w kraju ciągle brakuje bowiem specjalistów.

Badania WIFO odnoszą się z kolei do dalszej perspektywy, a do najbardziej dynamicznie rozwijających się zawodów do 2023 roku będą należeć akademiczne zawody IT, fachowcy IT, dyplomowani pracownicy opieki, akademickie zawody ekonomiczne oraz inżynierowie.

Z 325.300 osób, które mają znaleźć pracę w latach 2016-2023 na austriackim rynku, aż ponad 25% przypada na branże usługowe związane z sektorem publicznym. Jedynie w branży opieki zdrowotnej i społecznej zatrudnienie znajdzie aż 71.800 osób. Według Thomasa Horvatha, eksperta WIFO, liczba zatrudnionych w opiece może być jeszcze wyższa, bowiem w badaniu brano pod uwagę jedynie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach, jednak szczególnie w tym sektorze wiele osób pracuje na własny rachunek.

Z analizy Synthesis wynika, że jedynie 34,6% wolnych stanowisk zajmą obywatele Austrii. W kraju zwiększył się w ostatnim czasie szczególnie przypływ osób z krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. W badaniu nie ma mowy, z których krajów pochodzą osoby pracujące w Austrii, a jedynie grupy. Te podzielone zostały według daty przystąpienia do Unii Europejskiej. Badacze zakładają jednak, że pośród 10.300 nowych pracowników z grupy krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku, większość jest narodowości węgierskiej. W grupie krajów, które przystąpiły do UE w 2007 roku, przewyższają Bułgarzy oraz Rumunii. Niezmiennie wysoka jest także liczba niemieckich pracowników w Austrii.

W branży opiekuńczej oraz budowlanej pracuje wiele osób z krajów Europy Wschodniej. Wysoko wykwalifikowani specjaliści pozostają póki co w swoich ojczyznach, gdzie wysokość wynagrodzenia ciągle wzrasta, podczas gdy wysokość składek jest jeszcze stosunkowo niska. „Do 2023 roku popyt na pracowników w sektorze usług, technicznych oraz nieakademickich specjalistów będzie mocno wzrastał. Największy wzrost zanotuje jednak grupa zawodów akademickich” – stwierdził Horvath.

Źródło: EY

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!