Pracownicy znanych dyskontów mają powody do radości. Niskie ceny w sklepach nie mają bowiem wpływu na wysokość wynagrodzenia pracowników. Lidl należący do Schwarz-Gruppe, wynagradza swoich pracowników na podstawie zbiorowego układu pracy. Do tego przedsiębiorstwo zapewnia wewnętrzną stawkę minimalną (12,50 euro), która leży o 3,31 euro wyżej od ustawowego, godzinowego wynagrodzenia minimalnego. Lidl wypłaca także dodatek w wysokości 20 centów na godzinę oraz dodatek świąteczny i urlopowy. Kierownik filii może dodatkowo liczyć na samochód firmowy, z którego może korzystać też prywatnie. Wynagrodzenie początkowe wynosi na tym stanowisku 3.400 euro brutto za 170 przepracowanych godzin miesięcznych.
Aldi Nord również płaci według regionalnego zbiorowego układu pracy. Pracownicy otrzymują także różne dodatki (miesięcznie przynajmniej 100 euro brutto miesięcznie), dodatek urlopowy o wysokości połowy miesięcznej pensji brutto, trzynaste wynagrodzenie oraz zwrot kosztów dojazdu do pracy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę, kierownik fili zarabia przy uwzględnieniu dodatków w Aldi Nord średnio 4.827,76 euro brutto miesięcznie.
W Aldi Süd wynagrodzenie minimalne powyżej regionalnego zbiorowego układu pracy. Pracownicy mogą liczyć także na trzynaste wynagrodzenie oraz dodatek świąteczny i urlopowy. Osoby uczące się zawodu w dyskoncie zarobią na pierwszym roku 950 euro brutto miesięcznie, na drugim natomiast 1200 euro brutto miesięcznie. Osoby studiujące w systemie dualnym zarobią 1.400 euro brutto miesięcznie.
Perspektywy dla pozostałych osób zatrudnionych w handlu detalicznym w Niemczech nie wyglądają już tak różowo. Z danych Fundacji imienia Hansa Böcklera wynika, że średnie wynagrodzenie w branży bez dodatków, na podstawie 38-godzinnego tygodnia pracy, wynosi 2.329 euro. Ile zarobi pojedynczy zatrudniony, zależy jednak w dużym stopniu od miejsca zamieszkania. Do tego jedynie 39% osób pracujących w branży podało, że jest zatrudnionych na podstawie umowy zbiorowej. Według analityków z Fundacji imienia Hansa Böcklera osoby te zarabiają około 15% więcej od pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach niezwiązanych zbiorowym układem pracy.
Źródło: focus.de