Zakaz noszenia noża w miejscach publicznych
Federalne kraje związkowe planują poszerzyć obowiązujący w Niemczech zakaz noszenia noży. Zabronione ma być przyniesienie noża o ostrzu, którego długość przekracza 6 cm w miejscach, które odwiedza dużo osób. Dotychczas zakaz dotyczył noży o ostrzu do 12 cm długości. W zmianie prawa ujęto jednak wyjątki, które dotyczą rzemieślników korzystających z noży w swoim miejscu pracy. Projekt ustawy został już przedłożony w Bundesracie. Zmiana może wejść w życie najwcześniej już w czerwcu.
Wypłata gotówki w placówce banku
Do 18 czerwca Trybunał Federalny zadecyduje, czy pobieranie dodatkowych opłat za wypłatę gotówki w placówce jest zgodne z prawem. Powodem dyskusji na ten temat, jest spór klienta z Grünzburga z bankiem Sparkasse. Ten czuje się bowiem pokrzywdzony, ponieważ wpłata i wypłata gotówki przy okienku kosztuje w zależności od rodzaju konta 1 lub 2 euro. Jedynie w przypadku najdroższego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego usługa jest bezpłatna.
E-skutery na niemieckich drogach
Bundesrat zezwolił na poruszanie się e-skuterami po niemieckich drogach. Już 15 czerwca w życie ma wejść odpowiednie rozporządzenie na temat elektrycznych pojazdów małogabarytowych (Elektrokleinfahrzeug). Skutery, które mogą rozpędzić się do 20km/h nie mogą jeździć jednak po chodnikach. Początkowo planowano wprawdzie również na zezwolenie jazdy chodnikami dla skuterów rozpędzających się do 12 km/h, lecz większość krajów związkowych zgłosiła sprzeciw.
Nowe zasady przy zagraniu ręką
Międzynarodowa Rada Piłkarska zmieniła zasady w przypadku zagrania ręką. Od 1 czerwca sędzia będzie musiał zagwizdać zagranie ręką przed strzałem na bramkę, nawet gdy dotknięcie piłki ręką było niezamierzone. Dzięki zmianie rozgrywki piłki nożnej mają być o wiele bardziej atrakcyjne i sprawiedliwe.
Nowy system operacyjny Huawei
Nowy system operacyjny o nazwie HongMeng ma zostać przedstawiony światu już w czerwcu. Bezpośrednio po prezentacji, system ma wejść na rynek. „Huawei wiedział, że kiedyś do tego dojdzie i się przygotował. System operacyjny był gotowy już w styczniu 2018 roku i był naszym planem B” tłumaczy manager Huawei dla Środkowego Wschodu, Alaa Elshimy. W czerwcu swoją premierę miał mieć także składany telefon, Huawei Mate X. Możliwe jednak, że z powodu sankcji nałożonych na firmę, premiera zostanie przełożona.
Niższe opłaty w Amazonie
Amazon ponownie zmienia wysokość opłat dla handlowców. 5 czerwca gigant internetowy ponownie wprowadzi minimalną prowizję od sprzedaży artykułu. Serwis raz już zrezygnował z tej opłaty (w 2017 roku – przyp. red.). Teraz wprowadzi ją ponownie w nieco zmienionej formie: opłata o minimalnej wysokości 30 centów dotyczy prawie wszystkich kategorii na stronie. Wyjątkiem są książki, muzyka, filmy i płyty DVD, oprogramowanie, konsole i gry wideo, artykuły spożywcze i delikatesy, piwo, wino i spirytualia. W przypadku produktów dla niemowląt, kosmetycznych i drogeryjnych prowizja procentowa przy zakupach do 10 euro wyniesie 8% (dotychczas 15%). Przy zakupach z kategorii biżuterii do 250 euro, opłata wyniesie 5% ceny (dotychczas 20%). Prowizja za meble i akcesoria domowe powyżej 200 euro wyniesie 10% (dotychczas 25%).
Koniec z darmowymi przekąskami w trakcie lotu
Od 4 czerwca linie lotnicze rezygnują z bezpłatnych przekąsek i napojów dla pasażerów z wykupioną taryfą SMART. Zmiana dotyczy lotów krótko- i średniodystansowych w klasie ekonomicznej. Zamiast tego pasażerowie z taryfą SMART będą mogli skorzystać z usługi pierwszeństwa wejścia na pokład.
Zakaz wjazdu dla diesli w Berlinie
Stolica Niemiec musi w czerwcu, a najpóźniej do 1 lipca wprowadzić na 15 odcinkach dróg zakaz ruchu dla samochodów z silnikiem diesla oznaczonych normą EURO 1-5. Powodem takiego stanu rzeczy jest decyzja Federalnego Sądu Administracyjnego, która zmusiła władze miast do wprowadzenia zakazów wjazdu, jeśli miastom nie uda się w inny sposób zmniejszyć stężenia tlenku azotu i poprawić jakości powietrza. Także w Essen i Gelsenkirchen kierowcy powinni przygotować się na zmiany. Od lipca 2019 roku samochody napędzane dieslem nie wjadą na wiele ulic śródmieścia. Dodatkowo zakaz ma objąć także odcinek autostrady A40.
Zmiany w saksońskich przedszkolach
Saksonia wprowadziła nowe prawo, które dotyczy placówek dziennej opieki nad dziećmi. Od czerwca nauczyciele będą spędzali 2 godziny tygodniowo na tzw. Vor- und Nachbereitungszeit czyli przygotowanie się do zajęć z dziećmi. Poza tym od 1 czerwca dolna granica składki rodzicielskiej (tzw. Elternbeitragsuntergrenze) na ostatni rok przed rozpoczęciem nauki szkolnej i za świetlicę zostanie obniżona. Gminy otrzymają jednocześnie większe dopłaty na rzecz placówek dziennej opieki nad dziećmi.
Podwyżki w Saarze
Ponad 15 tys. osób zatrudnionych w przemyśle stalowym w Saarze może liczyć na podwyżki. Od 1 czerwca wynagrodzenie w branży wzrośnie bowiem o 3,7%. Do tego pracownicy otrzymają także jednorazową premię za kwiecień i maj. Jej wysokość wyniesie 100 euro za każdy miesiąc. Od 2020 roku wszyscy pracownicy związani zbiorowym układem pracy mają otrzymać dodatkowe wynagrodzenie o wysokości 1000 euro rocznie, które pracownicy będą mogli wymienić na 5 dni urlopu. Skorzystały także osoby uczące się zawodu. Wynagrodzenie za praktykę wzrosło bowiem w zależności od roku nauki o 60-90 euro miesięcznie, a od czerwca 2020 roku mogą liczyć na kolejną podwyżkę o wysokości 90 euro.
Urlop między świętami
W czerwcu mieszkańcy Niemiec będą świętować Poniedziałek Zielonoświątkowy (10 czerwca) i Boże Ciało (20 czerwca). Warto więc zastanowić się nad urlopem w dni pomiędzy świętami a weekendem, by skorzystać z kilku dni wolnego. W przypadku Poniedziałku Zielonoświątkowego osoby pracujące mogą wziąć cztery dni urlopu, by odpoczywać aż 9 dni. W okresie tym w już 5 krajów związkowych będzie w trakcie wakacji, oznacza to, że cele wypoczynkowe mogą być nie tylko pełne ludzi, lecz także droższe.
Boże Ciało, które wolne jest w Badeni-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, tradycyjnie przypada w czwartek. Jeden dzień urlopu zapewnia więc aż czterodniowy weekend.
Źródło: focus.de