Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec z opłatami za przedszkole w Niemczech

Niemiecki rząd wprowadza w sierpniu wiele zmian. Jedną z nich jest zniesienie opłat za placówki dziennej opieki dzieci dla rodzin uzyskujących niskie dochody.

W niektórych regionach Niemiec opłaty za placówki Kita zostały jakiś czas temu już zniesione lub znacząco zmniejszone. W innych natomiast obciążenie finansowe rodzin jest duże. Szczególnie rodzice uzyskujący niskie dochody nie zawsze są w stanie znaleźć pieniądze na opłaty za przedszkola. Wraz z 1 sierpnia rodziny te mają więc o jeden problem mniej do rozwiązania.

Osoby pobierające świadczenia opisane w kodeksie prawa socjalnego SGB II, SGB XII oraz ustawie o świadczeniach dla ubiegających się o azyl (AsylbLG) już od jakiegoś czasu są zwolnione z opłat za placówki Kita  w Niemczech. Z początkiem sierpnia także rodziny uzyskujące niski dochód mogą liczyć na tę samą ulgę. Oznacza to, że prawo do zwolnienia z opłat mają po raz pierwszy osoby pobierające zasiłek mieszkaniowy (Wohngeld) i dodatek na dziecko (Kinderzuschlag). Na zmianie prawa skorzysta aż 12 mln dzieci. Dodatkowo wysokość składek dla pozostałych rodzin ma być proporcjonalna do wysokości dochodu rodziców, ilości dzieci czy czasu opieki.  

Z analizy niemieckiego Instytutu Gospodarki w Kolonii (IW) wynika, że opłaty za placówki Kita są bardzo zróżnicowane. Tego głównym powodem jest fakt, że o ich wysokości ciągle jeszcze decydują gminy. Najwyższe opłaty dotyczą dzieci uczęszczających do placówek opieki dziennej w Saarbrücken (368 euro), Mannheimie (364 euro), Karlsruhe (349 euro), Nürnbergu (330 euro) i Augsburgu (273 euro). Patrząc jednak na wpływ opłat za placówki Kita na uzyskany dochód, można wywnioskować, że największe obciążenie finansowe dotyczy rodzin mieszkających Szlezwiku-Holsztynie, gdzie opłaty za placówki Kita wynoszą średnio 8,9% całego dochodu gospodarstwa domowego. Średnia krajowa wynosi natomiast 5,6%.

Autorzy badania domagają się, by opłaty za przedszkola zostały zniesione na terenie całego kraju dla wszystkich rodzic, bez względu na dochód. W ten sposób regionalne różnice i nierówne traktowanie rodzin nie będzie miało już miejsca. Jeśli nie uda się ich znieść, eksperci widzą możliwość wyrównania opłat w całych Niemczech. W ten sposób miejsce zamieszkania, dochód oraz wiek dziecka nie miały tak dużego wpływu na wysokość opłat.

Podstawą rezygnacji z opłat za placówki Kita dla rodzin uzyskujących niski dochód, jest nowa ustawa o nazwie Gutes-Kita-Gesetz. Zmiana w prawie ma zapewnić także lepszą jakość opieki nad dziećmi. Rząd chce do 2020 roku przeznaczyć na zmiany w dziennych placówkach opieki nad dziećmi 5,5 mld euro. By pieniądze rzeczywiście dotarły tam, gdzie są pilnie potrzebowanie, podpisano indywidualne umowy z krajami związkowymi.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!