Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Kto pobiera Baukindergeld?

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że zasiłek rodzinny z przeznaczeniem na własne mieszkanie czyli tzw. Baukindergeld pobierają rodziny z niskim dochodem oraz posiadające małe dzieci. Mimo tego wielu ekspertów nadal jest nastawionych do świadczenia bardzo krytycznie.

Niespełna rok po wprowadzeniu świadczenia, ponad 112 tys. rodzin zawnioskowało już o Baukindergeld. Pieniądze lub potwierdzenie wypłacenia zasiłku otrzymało jednak jedynie tylko 43 tys. wnioskodawców. Niemiecki bank rozwoju, KfW jest bowiem jeszcze w trakcie sprawdzania wniosków.

Ministerstwo spraw wewnętrznych przeanalizowało dokumenty złożone przez wnioskodawcówn, którym przyznano świadczenie. Z przedstawionych danych wynika, że Baukindergeld pobierają przede wszystkim rodziny z niskim dochodem oraz z małymi dziećmi. Pośród 43 tys. gospodarstw domowych aż 60% nie zarabia więcej niż 40 tys. euro rocznie, a 40% nie przekracza nawet kwoty 30 tys. euro. Świadczenie pobierają rodziny z małymi dziećmi. Co trzecia rodzina otrzymująca Baukindergeld ma dziecko poniżej dwóch lat, a dwie trzecie w wieku przedszkolnym.

Baukindergeld jest w swojej formie podobny do zniesionego dodatku z tytułu nabycia domu czyli tzw. Eigenheimzulage. Od września 2018 roku można otrzymać dodatek od państwa przy budowie domu lub kupnie nieruchomości. Ten wypłacany jest przez 10 lat i  wynosi 1200 euro rocznie. W przypadku posiadania dzieci, kwota jest odpowiednio wyższa. Wniosek o Baukindergeld można składać do 31 grudnia 2020 roku, jeśli do tego dnia zostanie wydana zgoda na budowę lub podpisana zostanie umowa o najem. W zakupionym budynku muszą mieszkać wnioskodawcy wraz z dziećmi, a ten nie może zostać odkupiony od bezpośrednich krewnych (rodzice, dziadkowie).

Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) obawia się jednak, że o Baukindergeld wnioskować będą rodziny z wysokimi dochodami, które wcale tych pieniędzy nie potrzebują. Wprawdzie istnieje górna granica dochodu, lecz ta jest stosunkowo wysoka. W przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 90 tys. euro rocznie. Przy dwójce dzieci granica sięga już 105 tys. euro rocznie, a przy trójce do 120 tys. euro rocznie. „Baukindergeld jest skierowane do rodzin o małych i średnich dochodach. I właśnie takie rodziny zawnioskowały o to świadczenie” – skomentowała sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Anne Katrin Bohle.

Krytycy Baukindergeld zważają jednak uwagę na coś zupełnie innego. Większość wniosków jest składana na zakup już istniejących nieruchomości. Z tego powodu świadczenie wcale nie ma wpływu na budowę nowych mieszkań i będzie prowadzić do wzrostu cen kupna nieruchomości.

Wiecej na ten temat:

Można już składać wnioski o Baukindergeld!

Źródło: spiegel

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!