31.10 jest ustawowym dniem wolnym od pracy, lecz nie w całym kraju. Do pracy nie będą musiały pójść osoby pracujące w poniższych krajach związkowych:
- Brandenburgia,
- Brema,
- Hamburg,
- Meklemburgia-Pomorze Przednie,
- Dolna Saksonia,
- Saksonia,
- Saksonia-Anhalt,
- Szlezwik-Holsztyn,
- Turyngia.
Więcej na temat świąt w Niemczech:
Święta i dni wolne od pracy w 2019 roku
Święta i dni wolne od pracy w 2020 roku
Warto wspomnieć, że to Marcin Luter przysłużył się do wprowadzenia tego święta. Reformator przybił w 1517 r. 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Luter potępił warunki panujące w dawnym kościele rzymskokatolickim. Reformator krytykował m.in. handel odpustowy – wierzący mogli bowiem wykupić swoje grzechy za pomocą listów odpustowych. Tezy Lutra doprowadziły ostatecznie do podziału kościoła na różne wyznania, przez co powstał kościół protestancki.
Uwaga na korki
Niestety w związku z wolnym dniem, na drogach będzie pełno samochodów. Najbardziej zakorkowane będą drogi biegnące w kierunku północy kraju. Przewidywane są utrudnienia na autostradzie A7 od Hanoweru w kierunku Hamburga oraz na autostradzie A1 w okolicach Hamburga i Osnabrück.
Problemy na drogach mogą pojawić się już w środę, ponieważ na drogach pojawią się zarówno osoby wyjeżdżające na krótki urlop, jak i dojeżdżający do pracy. W niedzielę, gdy wszyscy będą wracać, przewidywane są korki na odcinkach, które są remontowane. ADAC radzi także, aby nie polegać tylko na nawigacji, ale już wcześniej poszukać lepszej trasy.