Portal Stepstone sprawdził ile ogłoszeń o pracę jest skierowanych do osób robiących karierę w innej branży niż ma kwalifikacje czyli tzw. Quereinsteiger w największych niemieckich miastach. W badaniu sprawdzono także, w których obszarach zawodowych poszukiwani są pracownicy bez szczególnych kwalifikacji. Okazuje się, że najwięcej miejsc pracy czeka w handlu i dystrybucji. Najlepsze szanse na zmianę branży mają natomiast osoby pracujące w Mönchengladbach. Na potrzeby badania przeanalizowano 65.700 ofert pracy i zapytano 17.000 pracowników. Jako Quereinsteiger, czyli osoby zmieniające branżę definiowani są pracownicy bez odpowiedniej wiedzy podstawowej.
Patrząc na podział międzymiastowy, okazuje się, że ilość ofert pracy niewymagających podstawowej wiedzy stanowi średnio 2,8% wszystkich ogłoszeń o pracę. Najlepsze perspektywy czekają na osoby zmieniające branżę w Mönchengladbach, gdzie aż 9,87% ofert pracy jest do nich skierowana. Także w Brunszwiku oraz Münster szanse na znalezienie pracy bez odpowiedniej wiedzy podstawowej są większe niż w innych miastach. We wszystkich tych miastach poszukiwane są przede wszystkim osoby do pracy w sektorze dystrybucji oraz IT.
W całym kraju najwięcej miejsc pracy skierowanych do osób zmieniających branżę czeka właśnie w dystrybucji i sprzedaży (34,4%) oraz w branży IT (21,7%). W obydwóch sektorach pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez specjalistycznej wiedzy. Przykładowo wielu kierowników projektu to osoby, które nie ukończyły wprawdzie studiów informatycznych, lecz mają inne wartościowe umiejętności i kwalifikacje. Także w rzemiośle, usługach i produkcji nie brakuje wolnych miejsc pracy dla osób zmieniających branżę. „Często Quereinsteiger są poszukiwani szczególnie w takich zawodach, w których o sukcesie decyduje osobowość człowieka, a nie odpowiednie kwalifikacje. Także w obszarach i regionach, w których popyt na pracowników jest większy od ilości wykwalifikowanego personelu, osoby bez wiedzy podstawowej mają bardzo dobre szanse. Tak wygląda aktualnie sytuacja między innymi w branży logistycznej, jak przykładowo w przypadku maszynistów, gdzie przekwalifikowanie częściowo jest opłacane bezpośrednio przez pracodawcę” poinformowała Inga Rottländer, ekspert ds. karier.
W największych miastach Niemiec zasadniczo jedynie niewielka część wszystkich ofert pracy jest skierowana do Quereinsteiger. W Kolonii liczba ta wynosi jedynie 2,2%, w Monachium 2,3%, a w Hamburgu 2,6%. Jedynie w Berlinie, gdzie poszukuje się szczególnie dużo osób zmieniających branżę do pracy w dystrybucji, liczba ta wyniosła prawie 3%.
Z badania wynika także, że aż 41% ankietowanych jest niezadowolonych ze swojej aktualnej pracy. Tego powodem może być zakres zadań, struktura organizacyjna czy wynagrodzenie, jak i coraz mniejsza umiejętność łączenia pracy z takimi obszarami życia jak zdrowie, rodzina czy sport. Dla niektórych rozwiązaniem jest zmiana pracy, a nawet branży.
Źródło: bild