Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Pracodawcy chcą zmian w zbiorowych układach pracy

Niemieccy pracodawcy chcą zmian w zbiorowych układach pracy. Firmy chcą większej swobody działania, a na to nie chcą zgodzić się jednak związki zawodowe.

Przewodniczący Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Pracodawców (BDA), Ingo Kramer zachęca związki zawodowe do reformy zbiorowych układów pracy. Kramer chce by przedsiębiorstwa miały większą swobodę działania. W praktyce oznaczało by to, że wszystko, o co związki zawodowe walczyły przez lata, zostałoby zmienione lub zniesione. „Musimy zbudować system ponadzakładowych zbiorowych układów pracy modułowo. Przedsiębiorstwa muszą mieć szansę na korzystanie z pojedynczych części składowych i dopasowanie zbiorowych układów pracy do własnej sytuacji”, tłumaczy Kramer. Wymagania dla dwóch firm z tej samej branży mogą być bowiem bardzo różne.

Sam postulat dotyczący zmian nie został jednak dobrze przyjęty przez związki zawodowe. Sprzeciw wyraziły praktycznie wszystkie organizacje w kraju. Guido Zeitler, przewodniczący związku Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) podkreśla, że obecny system ponadzakładowytch zbiorowych układów pracy pozostawia wystarczającą swobodę działania dla przedsiębiorstw, jak przykładowo w temacie czasu pracy. Z kolei przewodniczący związku zawodowego Ver.di, Frank Werneke tłumaczy, że zbiorowe układy pracy są ważne dla wzrastającego wynagrodzenia, czasu pracy i prawa pracowników do urlopu. Także Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) krytykuje propozycję Kramera.

Obowiązek wypłacania wynagrodzenia według zbiorowego układu pracy obowiązuje w Niemczech już od wielu lat. Podczas gdy w 1998 roku aż 76% pracowników na zachodzie i 63% pracowników na wschodzie kraju było zatrudnionych na podstawie tzw. Tarifvertrag, w 2018 roku liczba ta spadła do 56% na zachodzie i 45% na wschodzie Niemiec. W tym samym roku aż 73% przedsiębiorstw nie zawarło zbiorowego układu pracy ze związkami zawodowymi. Jeszcze w 1998 roku jedynie 50% firm nie podpisało Tarifvertrag.

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!