Centrala konsumencka w Nadrenii Północnej-Westfalii ostrzega klientów banków przed podejrzanymi mailami od Sparkasse, banku spółdzielczego Volksbank i Mastercard. Chodzi tzw. Phishing, bowiem oszuści podszywają się pod znanych nadawców. Ich celem jest zwabienie klientów na odpowiednią stronę, aby tam uzyskać ich dane. Z tego względu należy być niezwykle ostrożnym, bowiem nie wiadomo do jakich celów mogą posłużyć przestępcom.
Sparkasse
Klienci otrzymują maile z tematem ”Sprawdź swoje dane”(niem. Überprüfung Ihrer Daten). Oszuści informują o nowych zasadach dla transakcji internetowych i z tego powodu każdy klient banku ma być zobowiązany jest do regularnego sprawdzania danych. W przypadku, zignorowania wiadomości, konto zostanie rzekomo zablokowane. Na tego maila nie należy się nabierać, a prawdziwość treści najlepiej zweryfikować w banku.
Mastercard
Klienci Mastercard dostają podobne wiadomości dotyczące sprawdzenia danych. Nawet temat maila jest identyczny. Oszuści nakazują, aby klienci sprawdzili dane stałych zleceń na opłaty. Dalej w mailu znajduje się informacja, że z racji tegi, że odbiorca wiadomości tego jeszcze nie dokonał, zablokowano jego kartę. W razie, gdyby w ciągu dwóch dni dana osoba nie dokonała sprawdzenia danych, kartę będzie można tylko odzyskać za dokonanie opłaty w wysokości 29,95 euro. Jest to oczywistą nieprawdą. Dlatego centrala konsumencka ostrzega, że jeśli w mailu znajduje się informacja na temat szybkiego podjęcia działań, należy być ostrożnym. Szczególnie jeśli żądanie powiązane jest z groźbą, że np. karta kredytowa zostanie zablokowana.
Volksbank
Klienci Volksbanku otrzymali maile z tematem ”wymagane uwierzytelnienie” (Authentifizierung erforderlich) lub ”Konieczne uwierzytelnienie”( Authentifizierung notwendig). W związku z nową usługą płatniczą PSD2 wymagane jest podane daty urodzenia oraz numeru telefonu poprzez wysłany link. Dzięki temu bank rzekomo chce zwiększyć bezpieczeństwo płatności.
Takie maile są oczywiście wymyślone i po otrzymaniu takiej wiadomości należy być ostrożnym. Jeśli wiadomość e-mail wygląda na próbę oszustwa nie należy klikać w link, ani otwierać załączników, bądź odpowiadać na tego typu wiadomości. Najlepiej przenieść takiego maila do folderu ze spamem lub natychmiast usunąć. Istnieje także możliwość przesłania tej wiadomości do centrali konsumenckiej w Nadrenii Połnocej-Westfallli na phishing@verbraucherzentrale.nrw.
Źródło:focus