Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Miliony pracowników ciągle pracują za głodowe stawki

Wynagrodzenie minimalne czyli tzw. Mindestlohn wzrasta w Niemczech od 2015 roku. Okazuje się jednak, że często pracodawcy nie wypłacają odpowiednio wysokich stawek.

Partia SPD żąda podwyżki wynagrodzenia minimalnego do 12 euro/h. Okazuje się jednak, że niektórzy pracodawcy nie wypłacają nawet obowiązującej stawki o wysokości 9,35 euro. Aż do 3,8 mln zatrudnionych w Niemczech nie otrzymuje należnego im wynagrodzenia. Tak wynika z najnowszego badania Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW). Aż 750 tys. osób pracujących w Niemczech przyznało, że w 2018 roku zarabiało mniej niż 8,84 euro/h, czyli mniej niż wynosiła wtedy ustawowa stawka minimalna.

Okazuje się bowiem, że w umowach o pracę najczęściej podaje się wynagrodzenie miesięczne. Autorzy badania porównali więc miesięczny zarobek z ilością przepracowanych godzin. Wynik był porażający. Ponad 2,4 mln osób otrzymywało po przeliczeniu wynagrodzenia stawkę godzinową nieprzekraczającą wynagrodzenia minimalnego. Nie może więc dziwić, że DIW zachęca do zmian w zakresie ewidencji czasu pracy.

Związki zawodowe już wcześniej twierdziły, że pracodawcy rozkazują zatrudnionym pracować dłużej, niż ustalono w umowie o pracę, przez co ci otrzymują niższe wynagrodzenie. Zmiany może przynieść decyzja Trybunału Europejskiego, który stwierdził w 2019 roku, że przedsiębiorstwa muszą rejestrować dokładny czas pracy zatrudnionych.

Źródło: spiegel

 

Więcej na temat płacy minimalnej w Niemczech:

Płaca minimalna w Niemczech 2020

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!