Mieszkańcy kantonu zadecydowali w ramach referendum o zaostrzeniu prawa naturalizacji. Oznacza to, że w przyszłości obcokrajowcy nie dostaną szwajcarskiego obywatelstwa, jeśli w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku, pobierali zapomogę socjalną. Także w trakcie trwania procesu naturalizacji, wnioskodawca nie może korzystać z pomocy finansowej państwa. Istnieje jednak możliwość otrzymania obywatelstwa, mimo pobierania świadczeń. Wnioskodawca musi wtedy zwrócić całą kwotę, którą otrzymał.
Podobne prawo obowiązuje już w kantonie Berno. Z kolei w Gryzonii każda osoba ubiegająca się o szwajcarski paszport, musi zwrócić całą kwotę pobranych wcześniej świadczeń. W kantonach Bazyle-Okręg i Turgowia obowiązuje okres pięciu lat, a w Zurychu i Lucernie trzech lat.
W Argowii nowe prawo przyniesie jednak jeszcze jedno utrudnienie. Obcokrajowcy muszą przed złożeniem wniosku, zdać test obywatelski. Należy więc posiadać podstawową wiedzę o geografii, historii, polityce i społeczeństwie szwajcarskim. Do egzaminu trzeba przystąpić przy jednym ze specjalnie do niego przygotowanych komputerów i odpowiedzieć na 45 z 330 pytań. Ocenę pozytywną otrzyma osoba, która odpowie poprawnie na przynajmniej 75% pytań. W późniejszym czasie, pracownicy gminy mają ponownie prawo do sprawdzenia wiedzy wnioskodawcy w trakcie rozmowy.