Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się w kwietniu?

W Niemczech trwa kryzys wywołany przez koronawirusa. Z tego powodu wprowadzonych zostało i zostanie wiele nowych regulacji. W kwietniu wejdzie jednak w życie także wiele zmian zaplanowanych już wcześniej.

Placówki Jobecenter zrezygnują od kwietnia przy wnioskach o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych, Hartz IV ze sprawdzania majątku i wysokości czynszu wnioskodawców. Zmiana będzie obowiązywała przez sześć miesięcy. Osoby chcące złożyć wniosek o świadczenie, nie muszą zrobić tego osobiście. Mogą zadzwonić do urzędu lub złożyć odpowiednie dokumenty internetowo.

Ustawowa ochrona przed wypowiedzeniem zostanie rozszerzona. Aktualnie najemcy mogą wypowiedzieć lokatorom umowę najmu, jeśli przez dwa miesiące nie otrzymają czynszu. Jednak ze względu na kryzys wywołany koronawirusem, takie działanie jest zabronione, jeśli mieszkańcy lokum nie otrzymują wynagrodzenia, przez co nie mają pieniędzy na czynsz. Na razie regulacja będzie obowiązywała od 1 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie jednak poprawie, niemiecki rząd może wydłużyć okres do 30 września 2020 roku. Obowiązek płacenia czynszu dalej będzie obowiązywał, zostanie po prostu przesunięty na późniejszy okres. Zaległe opłaty będą musiały zostać uregulowane do 30 czerwca 2022 roku.

Wielu właścicieli nieruchomości spłaca co miesiąc kredyt. Osoby, które nie otrzymają wynagrodzenia ze względu na kryzys wywołany koronawirusem, mogą znaleźć się więc w trudnej sytuacji. Z tego powodu niemiecki rząd zadecydował, że spłata kredytów zawartych przed 15 marca, może zostać wstrzymana na okres trzech miesięcy. Dotyczy to rat kredytu, odsetek i opłat za odroczenie, które należałoby zapłacić między 1 kwietnia a 30 czerwca. Warunkiem przyznania odroczenia spłaty jest dowód potwierdzający brak wynagrodzenia spowodowany kryzysem.

Rodzice nieotrzymujący wynagrodzenia ze względu na kryzys wywołany koronawirusem mogą liczyć od kwietnia na łatwiejszy dostęp do dodatku na dziecko. Kinderzuschlag wspiera bowiem rodziny, których dochód nie wystarcza na utrzymanie rodziny. Z tego względu zdecydowano się na zmniejszenie podstawy kalkulacji. Majątek rodziny nie będzie brany pod uwagę przez jakiś czas. Dzięki temu więcej rodzin ma otrzymać dodatek. Dotychczas podstawą kalkulacji było średnie wynagrodzenie ostatnich sześciu miesięcy. Od 1 kwietnia należy przedstawić jedynie wysokość pensji ostatniego miesiąca. Regulacja ma obowiązywać do końca września.

Rodziny mieszkające w Nadrenii Północnej – Westfalii nie muszą w kwietniu płacić składek na placówki opieki nad dziećmi. Tak zadecydowały władze kraju związkowego. Podobne regulacje funkcjonują już w Saksonii oraz Turyngii. Rodzice mają otrzymać zwrot kosztów za miesiące, w których dzieci nie będą uczęszczały do przedszkoli i żłobków. Prawdopodobnie także w Dolnej Saksonii, Szlezwiku – Holsztynie i Badenii – Wirtembergii składki za kwiecień zostaną zawieszone.  

Doradcy praw konsumenta Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oferują od kwietnia darmowe doradztwo. Dotyczy to jednak tylko spraw, których wartość przedmiotu sporu wynosi do 1000 euro w prawie konsumenckim lub do 5000 euro w prawie mieszkaniowym. Osoby zainteresowane mogą wysłać opis na adres hclc@rewi.hu-berlin.de w celu oceny sprawy. Doradztwa będą udzielali pracujący studenci, którzy są kształceni i wspierani przez prawników.

Od kwietnia 2020 roku obowiązują nowe regulacje w sprawie stypendiów Bafög. Kto otrzymywał przed sierpniem 2019 stypendium, mógł do 29 lutego wybrać między starym, a nowym postępowaniem. Wszystkich innych dotyczą nowe regulacje. Według starych zasad osoby, które otrzymały Bafög, musiały spłacać zapomogę co miesiąc kwotą o maksymalnej wysokości 105 euro. Maksymalna wartość zwrotu wynosiła 10 tys. euro. Według nowych regulacji stypendium musi zostać spłacone w maksymalnym okresie 77 miesięcy ratami o wartości 130 euro miesięcznie. To w sumie 10010 euro. Osoby mające niski dochód, mogą płacić mniej niż 130 euro miesięcznie i po tym samym okresie być zwolnione z pozostałej kwoty.

Ze względu na kryzys, większość samolotów nie odlatuje z lotnisk. Dodatkowo od 1 kwietnia wchodzi w życie regulacja, która z pewnością nie zachęci do podróży. Ze względu na zanieczyszczenie klimatu, ceny za loty będą wyższe. Podatek z tytułu uczestnictwa w transporcie lotniczym na loty krajowe i w granicach Unii Europejskiej podrożeje do 13,03 euro za bilet. W przypadku lotów do 6 tys. km wyniesie 33,01 euro, a przy dalszych lotach 59,43 euro.

Także branża budowlana ma coraz większe problemy. Jednak ponieważ sektor od lat świetnie się rozwija, od 1 kwietnia ponad 200 tys. zatrudnionych może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Związek Niemieckiego Przemysłu Budowlanego (ZDB) oraz Główny Związek Niemieckiego Przemysłu Budowlanego (HDB) doszły bowiem do porozumienia z Przemysłowym Związkiem Zawodowym Budownictwo – Rolnictwo – Środowisko (IG BAU). Pomocnicy otrzymają więc od kwietnia 12,55 euro/h (35 centów więcej). Wynagrodzenie minimalne dla robotników wykwalifikowanych na zachodzie Niemiec i w Berlinie zwiększy się o 20 centów do 15,40 euro/h (Zachodnie Niemcy) i 15,25 euro/h (Berlin). Z kolei na wschodzie kraju nie obowiązuje wynagrodzenie minimalne dla wykwalifikowanych robotników. Nowe stawki obowiązują do końca 2020 roku.

W miejscowości Mohnheim am Rhein od 1 kwietnia wszyscy mieszkańcy będą mogli korzystać z autobusów miejskich  za darmo. Osoby mieszkające poza miastem, muszą dalej kupować bilety. Tzw. Mohnheim – Pass zapewni mieszkańcom także darmowy wstęp do biblioteki miejskiej, a bilety autobusowe do Kolonii czy Düsseldorfu będą o połowę tańsze.

Aktualnie wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki i placówki dziennej opieki nad dziećmi są zamknięte. Planowo ich ponowne otwarcie ma odbyć się po feriach wielkanocnych. Także wszelkie ograniczenia wprowadzone przez rząd mają obowiązywać do 20 kwietnia. Prognozuje się jednak, że termin ten zostanie wydłużony.

W kwietniu mają miejsce także święta wielkanocne. Z tego powodu 10, 12 i 13 kwietnia są dniami ustawowo wolnymi.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!