Wiele państwowych spółek świadczących usługi transportu publicznego wobec obecnej sytuacji zredukowało własną ofertę. Rząd zaleca bowiem mieszkańcom pozostać w domu i unikać podróży, które nie są absolutnie konieczne. To nie zmieni się prawdopodobnie w ciągu kolejnych kilku tygodni. Wiele osób wykupiło jednak przed pandemią bilety GA (Generalabonnement), z których nie może teraz korzystać. Z tego powodu SBB zwróci im 100 mln franków.
Osoby posiadające bilet GA (Generalabonnement) mogą liczyć na 15-dniowy gest handlowy. Oznacza to, że ich bilet zostanie przedłużony o 15 dni, jednak dopiero po jego odnowieniu. Sam bilet musi być ważny od 17 marca do zakończenia stanu wyjątkowego. Podróżujący mogą także bezpłatnie go przedłużyć o 5-30 dni telefonicznie, online lub na miejscu.
Należy pamiętać, że przy rezygnacji, klient traci prawo do odszkodowania. Kto mimo to zdecyduje się na taki krok, otrzyma z powrotem kwotę zakupu obniżoną o 9% każdego miesiąca, w którym podróżujący korzystał z biletu.
W przypadku biletów jednorazowych Einzelbillet i Tageskarte, których data ważności nie przekracza 30 kwietnia, klienci otrzymają zwrot pieniędzy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biletów Sparbillet i Spartageskarte. Przy biletach seven25 kwota zwrotu będzie zależna od ilości dni, w których podróżujący z niego korzystał. Przedłużenie ważności biletu nie jest dostępne.
Wszystkie rezerwacje i koszty związane z ofertą RailAway zostaną zwrócone. Podobnie rzecz ma się z zakupionymi w Szwajcarii międzynarodowymi biletami, których ważność nie przekracza 30 kwietnia. W przypadku biletów gminnych Gemeinde – Tageskarte należy je zwrócić do poszczególnych gmin. Tam zostaną podjęte decyzje o możliwych zwrotach.
Bilety dla dzieci Juniorkarte i Kindermitfahrkarte nie podlegają zwrotowi.
Źródło: 20min