Szwajcarski rząd przeanalizował ustawę dotyczącą abonamentu radiowo – telewizyjnego, czyli Radio- und Fernsehverordnung i zadecydował o zmianach, które wejdą w życie od 2021 roku. Jedną z najważniejszych jest zmniejszenie wysokości podatku dla gospodarstw domowych z 365 franków do 335 franków rocznie. Z kolei składka dla domów opieki i akademików spadnie z 730 franków do 670 franków. Osoby pobierające zasiłek dalej nie będą musiały płacić abonamentu.
Szwajcarski rząd zdecydował się na takie rozwiązanie, ponieważ ilość gospodarstw domowych zobowiązanych do płacenia podatku wzrosła szybciej niż zakładano. Do tego mniejsza ilość rodzin została zwolniona z abonamentu.
Problemem jest abonament radiowo – telewizyjny dla przedsiębiorstw, który został wprowadzony w 2019 roku. Opłata jest bowiem obliczana na podstawie obrotów firm. Wiele z nich mimo wysokich obrotów ma jednak niskie dochody, ze względu na małe marże. Federalny Sąd Administracyjny orzekł także, że podatek RTV w tej formie dla przedsiębiorstw jest niezgodny z konstytucją i należy to zmienić. Do tej decyzji dostosował się szwajcarski rząd. Wszystkie firmy z obrotem rocznym poniżej 500 tys. franków zostały zwolnione z opłaty. Dla 93% firm wysokość abonamentu spadnie od 2021 roku. Jedynie przedsiębiorstwa z obrotami powyżej 1 mld franków będą płaciły więcej. Istnieje także projekt, który zakłada, że małe i średnie firmy poniżej 250 pracowników zostaną zwolnione z podatku.
Szwajcarski publiczny nadawca telewizyjny SRG SSR rozpoczął jesienią program oszczędnościowy. Zakończył bowiem rok 2019 ze stratami w wysokości 22,2 mln franków. Z tego powodu rząd zadecydował się bardziej wesprzeć telewizję publiczną. Na pomoc może liczyć także publiczna agencja prasowa, Keystone – SDA, jak i regionalne stacje radiowe oraz telewizyjne.
Źródło: blick.ch