Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co dalej z Familienbeihilfe w Austrii? Toczy się postępowanie przed TSUE

Wraca temat tzw. indeksacji austriackiego zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe, którą pod lupę wziął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). 

Od stycznia 2019 roku, w myśl nowych zasad zasiłek wypłacany przez państwo austriackie, a przyznany na około 130.000 dzieci jest indeksowany. Oznacza to, że jeśli rodzice dzieci na które pobierane jest świadczenie, pracują w Austrii, a pociechy żyją w innym europejskim kraju, zasiłek jest dopasowywany do kosztów utrzymaniu w kraju, w którym przebywają na stałe dzieci. W praktyce oznacza to mniej pieniędzy, zwłaszcza w przypadku krajów Europy Wschodniej. Sprawa dotyczy również Polski.

Austriacki rząd szacował, że dzięki indeksacji uda się zaoszczędzić około 114 mln euro w skali roku. Sprawa budziła jednak od samego początku kontrowersje, zwłaszcza Brukseli. Już w styczniu zeszłego roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie sprawdzające, nazywając działania austriackiego rządu niezgodnymi z prawem europejskim oraz dyskryminującymi pracowników.

W opinii Komisji Europejskiej, każdy kto poprzez swoją pracę odprowadza składki i zasila nimi system socjalny danego kraju ma prawo do takich samych świadczeń jak inni. Nawet jeśli dzieci przebywają na stałe w innym kraju. „W Unii Europejskiej nie ma dzieci drugiej kategorii” – tłumaczyli unijni komisarze.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się austriacki rząd, który od ponad roku korespondował z Brukselą. Ostatecznie rządzący postawili sprawę jasno – indeksacja zostaje utrzymana w mocy. Co ciekawe, indeksacja już jest rozpatrywana w Trybunale. Pierwotnie sprawa trafiła pod austriacki sąd, jednak ten skierował ją do TSUE. Pozew wniosła grupa pewna Czeszka, która w myśl nowych przepisów pobiera na swoje dzieci niższy zasiłek. W sumie do austriackich sądów trafiło 38 skarg. 

Austria nadpłaci zasiłek?

Specjaliści ds. prawa europejskiego zgodnie uważali, że Austria będzie musiała wycofać się z indeksacji zasiłku rodzinnego Familiengeld. Jeśli faktycznie tak się stanie i rząd przegra przed TSUE, może dojść do sytuacji w której Austria będzie musiała nadpłacić pomniejszone zasiłki.

Gdyby jednak TSUE uznało, że rację ma rząd austriacki powstałby kolejny problem. Co bowiem z emerytami, którzy jesień życia spędzają poza Unią Europejską lub w krajach UE, gdzie koszty życia są znacznie niższe niż w ich ojczyznach? 

Sprawa pozostaje rozwojowa. Wyrok może mieć wpływ nie tylko na rodziców będących pracownikami transgranicznymi, ale i innych mieszkańców Unii Europejskiej. 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!