Home office: W Szwajcarii pracodawca musi dopłacić do czynszu

Orzeczenie Szwajcarskiego Sądu Najwyższego wywołało dyskusję na temat obowiązkowego pokrycia kosztów przez pracodawcę, jeśli pracownik musiał pracować z domu.

Dotychczas pracownik, który pracował zdalnie, musiał sam pokryć koszty z tym związane. Szwajcarski Federalny Sąd Najwyższy uznał jednak, że firmy szwajcarskie muszą zwrócić swoim pracownikom część czynszu, jeśli ci pracują z domu.

Jak do tego doszło?

Pewien pracownik pracujący na tzw. home office pozwał swojego pracodawcę o odszkodowanie. Przedsiębiorstwo twierdziło jednak, że nie istniała odpowiednia umowa rekompensacyjna, a zatem nie jest zobowiązane do zwrotu części czynszu. Innego zdania byli sędziowie. Fakt, że pracownik nie poniósł żadnych dodatkowych kosztów związanych z pracowaniem w domu, jak np. wynajęcie dodatkowego pomieszczenia, nie był dla sędziów powodem do odstąpienia od odszkodowania. Zgodnie z orzeczeniem, firma jest obecnie nawet zobowiązana do wypłaty odszkodowania z mocą wsteczną. Pracownik w międzyczasie się zwolnił, a sędziowie przyznali mu miesięczne odszkodowanie w wysokości 150 franków.

Decyzja ta może mieć jednak daleko idące konsekwencje. Obecnie z powodu pandemii wielu pracowników pracuje z domu. Każdy, kto został zmuszony do home office może się starać o odszkodowanie. Nie dotyczy to osób, które z własnej woli pracują z domu. Nowe prawo zobowiązuje pracodawców do zwracania swoim pracownikom wszystkich wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem pracy w domu. Mowa nie tylko o laptopach czy drukarkach, ale także o  samym miejscu pracy. Ponadto, pracodawca jest również odpowiedzialny za ochronę zdrowia swoich pracowników, dlatego ergonomiczne krzesło biurowe będzie musiało być w przyszłości opłacane przez pracodawcę.

Jak sytuacja wygląda w Austrii?

Dla porównania w Austrii pracodawca musi zapewnić dostęp do niezbędnej technologii, jednak w kwestii opłat związanych z prądem, internetem lub czynszem muszą być ustalone oddzielone zasady. W przypadku korzystania z prywatnego telefonu komórkowego, w celu uzyskania zwrotu kosztów przez pracodawcę konieczny jest szczegółowy zapis rozmów. Austriacka Izba Pracownicza zaleca, aby rekompensata za poniesione wydatki została uzgodniona z góry, na przykład poprzez zryczałtowany zwrot wydatków. Wiele przedsiębiorstw ma już w tej sprawie umowy zakładowe.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!