Wakacje i czas urlopowy zbliżają się wielkimi krokami. Wyjazdy na wakacje są ze względu na koronawirusa niemożliwe, lecz niemiecki rząd prognozuje, że docelowo podróże po Europie powinny być możliwe w tym roku. Jednak z zachowaniem pewnym obostrzeń. Wprowadzone 17 marca ostrzeżenie o podróżach zagranicznych dla turystów obowiązuje do 14 czerwca. Niemieckie władze planują po tym okresie znieść obostrzenie dla 31 krajów.
Aktualne zalecenie ograniczenia kontaktów z innymi obowiązuje do Zielonych Świątek. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel wraz z ministrami poszczególnych krajów związkowych miała przedyskutować możliwość przedłużenia obostrzenia do 5 czerwca. Ponieważ jednak rząd nie umie dojść do porozumienia, nie wiadomo jak długo będzie obowiązywało zalecenie ograniczenia kontaktu w poszczególnych krajach związkowych. Jedynie Markus Söder z CSU poinformował, że Bawaria chce wydłużyć termin do 5 czerwca.
Wiele osób zastanawia się, kiedy pojawi się w końcu szczepionka na koronawirusa. Aktualnie Biontech przeprowadził pierwsze badanie kliniczne w Niemczech na zdrowych pacjentach, którego wyniki pojawią się z końcem czerwca. Jeśli szczepionka zostanie dopuszczona, Biontech wraz z amerykańskim partnerem Pfizer mogłoby wyprodukować do końca roku miliony szczepionek. W przedsiębiorstwie Curevac testy kliniczne mają rozpocząć się z początkiem lata. Firma byłaby gotowa, wyprodukować szczepionkę już jesienią. W czerwcu odbędą się pierwsze testy na ludziach, dotychczas zanotowano pozytywne wyniki w testach na zwierzętach.
Po Zielonych Świątkach niemiecki rząd chce zatwierdzić nowy program wsparcia gospodarki, którego wartość przekroczy kilka miliardów euro. W nim zostaną zawarte decyzje o:
- Familienbonus: By pomóc niemieckim rodzinom i jednocześnie zapewnić popyt na rynku handlu detalicznego, ma zostać wprowadzony dodatek dla rodziny – Familienbonus. Minister finansów, Olaf Schloz chce, by każda rodzina otrzymała za każde dziecko jednorazowo 300 euro. Władze Nadrenii Północnej – Westfalii zaproponowały nawet, by zwiększyć kwotę do 600 euro. W ten sposób mają zostać nagrodzone rodziny, które w tych trudnych czasach pracowały z domu i jednocześnie opiekowały się pociechami. CSU zaproponowało z kolei bony na podróże po Niemczech.
- Zachęty na kupno samochodu: Popyt na nowe samochody praktycznie zamarzł. Branża, która już od jakiegoś czasu szuka napędów alternatywnych, chce stworzenia zachęt na kupno takiego samochodu. Wiele osób opowiada się także za tym, by wprowadzić dotacje na kupno nowoczesnych samochodów napędzanych benzyną lub dieslem, co ze względu na kryzys klimatyczny wywołuje wiele kontrowersji.
- Pomoc dla firm: Niemiecki rząd chce rozszerzyć programy pomocowe dla artystów, sztukmistrzów, właścicieli lokali gastronomicznych, hoteli i biur podróży. Nad zmianami w tym zakresie, rząd będzie debatował 2 czerwca.
Tylko do końca czerwca obowiązuje w Niemczech ochrona przed wypowiedzeniem umowy najmu, jeśli lokator nie jest w stanie zapłacić czynszu, która została wprowadzona ze względu na pandemię koronawirusa. W normalnej sytuacji właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę, jeśli przez dwa miesiące nie otrzymał czynszu. Aktualna regulacja pozwoliła na zwrócenie opłat za lokum najpóźniej do 30 czerwca 2022.
Spłata wszystkich umów pożyczek konsumenckich, które zostały zawarte przed 15 marca 2020 roku, może zostać wstrzymana do 30 czerwca 2020 roku na trzy miesiące. Wymogiem wstrzymania płatności za mieszkanie, jest brak dochodu mieszkańca wywołany pandemią koronawirusa, a płatność za lokum zagroziłaby odpowiedniemu poziomowi życia. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko odroczenie płatności i docelowo należy ją uregulować.
Tylko do końca czerwca mieszkańcy Niemiec mogą zwrócić swój bilet Super Sparpreis i Sparpreis, które zostały zakupione przed 13 marca na przejazdy między 13 marca a 4 maja.
Źródło: focus