Dzięki niższemu podatkowi, rynek ma zostać wzmocniony poprzez zakupy niemieckich konsumentów. Należy jednak pamiętać, że branża handlowa i producenci nie są zobowiązani do dopasowania cen do niższego podatku. Wiadomo jednak, że na pewno niemieckie koleje zdecydują się na zmianę cen. Warto pamiętać, że w Niemczech obowiązują dwa progi podatku VAT (normalny i obniżony). Oba zostały zmniejszone:
- z 7% do 5% – dotyczy większości artykułów spożywczych, jedzenia na wynos, hoteli i restauracji, sektora kultury i czasu wolnego, biletów przejazdu i książek,
- z 19% do 16% – dotyczy samochodów, przedmiotów wyposażenia wnętrz, elektroniki, ubrań, delikatesów oraz napoi.
O ile tańsze powinny być więc produkty?
- Samochody: VW Golf to najpopularniejszy samochód w Niemczech. Jego cena w standardowym wyposażeniu rozpoczyna się od 19.995 euro. Po obniżeniu podatku kwota spadłaby więc do 19.490,92 euro. Także w przypadku paliwa ceny mogłyby się zmniejszyć o 3 centy na litr,
- Telewizor: 55 calowy telewizor 4K marki Samsung kosztuje w Niemczech od 400 euro. Klienci będą mogli zaoszczędzić więc 10,90 euro.
- Meble: Najpopularniejszy regał w Niemczech – Billa z Ikei kosztuje w sklepie internetowym 99 euro. Jeśli firma po zmniejszeniu podatku obniży także ceny w sklepach, klienci zaoszczędzą 2,50 euro.
- Grill: Zbliżające się lato oznacza rozpoczęcie sezonu grillowego. Grill firmy Weber kosztuje średnio 800-1000 euro. Klienci mogliby zaoszczędzić więc 20-25 euro. Cena paczki 20 kiełbasek (14 euro) i skrzynki piwa Becks (15 euro) spadłaby w sumie o 0,73 euro.
- Artykuły spożywcze: 19% podatek dotyczy jedynie niektórych luksusowych produktów spożywczych oraz napoi, większość artykułów codziennego użytku jest objętych obniżonym opodatkowaniem. Przy przykładowych weekendowych zakupach za 70 euro, klienci mogą zaoszczędzić więc 1,77 euro.
Także w restauracjach i kawiarniach ceny mogą spaść. Ciężko jest jednak ustalić, o ile, ponieważ w gastronomi najczęściej obowiązują oba podatki vat.
Źródło: bild