Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dramatyczne warunki pracy opiekunek w Niemczech

Związek Bundesverband der Betreuungsdienste (BBD) jest zdania, że warunki pracy opiekunów pochodzących z Europy Wschodniej są krytyczne. Otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie, mieszkają w trudnych warunkach i często nie mają prawa do urlopu.

BBD zwraca uwagę na złe warunki pracy tysięcy wschodnioeuropejskich opiekunów, którzy pracują w niemieckich gospodarstwach domowych, najczęściej na czarno. Prezes BBD, Thomas Eisenreich stwierdził, że całodobowi pracownicy opieki, którzy nie przyjeżdżają do pracy w Niemczech poprzez agencję pracy tymczasowej, a raczej samodzielnie, często pracują w tak samo krytycznych warunkach, jak osoby zatrudnione w przemyśle mięsnym, rolnictwie czy budownictwie.

Wschodnioeuropejscy pracownicy opieki zarabiają według Eisenreicha między 1500 a 1700 euro miesięcznie. Przy 24-godzinnej opiece to zaledwie 2,08 euro na godzinę. Także zakwaterowanie w niektórych przypadkach jest skandaliczne. Przykładowo jedna z opiekunek musiała spać z osobą wymagającą opieki w jednym łóżku. Jeśli 24-godzinna praca zostałaby dopasowana do krajowych stawek, zarobki wynosiłyby średnio 9100 euro miesięcznie, a zatrudnieni mieliby prawo do urlopu.

Eisenreich podkreślił, że bez około 200 tys. pracowników opieki ze wschodu Europy, branża znajdowałaby się w bardzo trudnej sytuacji. Władze nie chcą jednak przyczynić się do poprawy warunków, ponieważ to mogłoby skutkować dużymi wydatkami państwa. „Powinni zdawać sobie sprawę, że system w Niemczech złamie się bez wschodnioeuropejskich pracowników opieki” stwierdził Eisenreich. Zaznaczył także, że granica świadczeń rzeczowych dla osób wymagających opieki powinna zostać obniżona, by mieli oni prawo do większej ilości świadczeń z Pflegekasse.

Źródło: spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!