Pracodawcy, którzy zawnioskowali o Kurzarbeit, będą mogli korzystać z pomocy państwa w formie Kurzarbeitergeld (KUG) do końca przyszłego roku. Wydłużony okres pobierania KUG ma dotyczyć firm, które do końca bieżącego roku zdecydują się na wprowadzenie skróconego czasu pracy. Dodatkowo do 30 czerwca 2021 roku państwo przejmie za pracodawców obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne (Sozialbeitrag).
KUG zostanie podniesiony do 70% dotychczasowego wynagrodzenia (lub 77% w przypadku posiadania dzieci) od czwartego miesiąca obowiązywania skróconego czasu pracy. Od siódmego miesiąca wypłacana kwota wyniesie 80% dotychczasowej pensji (lub 87% w przypadku posiadania dzieci). Stawki te będą obowiązywały do 31 grudnia 2021 roku dla firm, które do 31.03.2021 nabędą prawo do pobierania KUG. Przed kryzysem wywołanym pandemią Kurzarbeitergeld wynosiło 60% wynagrodzenia netto za stracony czas pracy (lub 67% dla osób posiadających dzieci).
Władze Niemiec zadecydowały także o zwiększeniu ilości wolnych dni dla rodziców z chorym dzieckiem. Pary otrzymają Kinderkrankengeld (niem. zasiłek na opiekę nad chorym dzieckiem) na dodatkowe pięć dni. W przypadku rodziców samotnie wychowujących swoje pociechy, ilość dni zwiększy się o dziesięć.
Źródło: bild/spiegel