Gdzie trzeba nosić maseczki w Austrii?
Od 14 września obowiązek zakrywania nosa i twarzy dotyczy:
- transportu publicznego i taksówek,
- wszystkich zamkniętych pomieszczeń, w których kontakt z klientem mają pracownicy danej firmy (supermarkety, salony samochodowe, banki, biura ubezpieczeń, salony fryzjerskie etc.),
- placówek administracji publicznej w trakcie godzin przyjmowania petentów oraz w zamkniętych pomieszczeniach,
- krytych basenów w zamkniętych, za wyjątkiem sauny, prysznica oraz pływalni,
- gastronomii, gdzie obsługa musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach w maseczce,
- miejsc noclegowych (zarówno w przypadku obsługi jak i klientów) w wszystkich dostępnych zamkniętych pomieszczeniach,
- gastronomii w miejscach noclegowych (obowiązują te same zasady jak dla lokali gastronomicznych)
- obiektów sportowych (zarówno w przypadku obsługi jak i korzystających) w zamkniętych pomieszczeniach za wyjątkiem uprawiania sportu,
- muzeów, wystaw, bibliotek, archiwów oraz pozostałych obiektów kultury w których obsługa ma kontakt z gościem lub klientem,
- wydarzeń i imprez w pomieszczeniach zamkniętych (za wyjątkiem takich, gdzie goście mają wyznaczone miejsca),
- kolejek linowych i wyciągów, autokarów oraz pomieszczeń na statkach wycieczkowych,
- aptek, placówek opieki, zakładów leczniczych, sanatoriów oraz innych miejsc w których są świadczone usługi związane z zdrowiem lub opieką,
- sektora usług w każdym miejscu w którym nie może zostać utrzymany dystans społeczny (1 metr) oraz nie ma możliwości wdrożenia innych środków ochrony jak np. szyby z pleksi,
- demonstracji w trakcie których nie ma możliwości utrzymania dystansu społecznego.
Uwaga! Właściciele firm oraz ich pracownicy są każdorazowo zobowiązani do zakładania maseczek w sytuacji, w której dochodzi do kontaktu z klientem, chyba że zastosowano inne środki ochrony, które zapewniają odpowiednią ochronę przed zakażeniem.
Ważne! Niezależnie od obostrzeń dla całego kraju, w związku z sytuacją epidemiologiczną w danym regionie mogą obowiązywać dodatkowe zakazy i ograniczenia.
Jakie obostrzenia obowiązują w restauracjach?
W myśl nowych przepisów:
- goście mogą jeść i pić tylko w zamkniętych pomieszczeniach, które są do tego przeznaczone,
- goście muszą zachować odstęp bezpieczeństwa od momentu wejścia do lokalu, aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku,
- lokale są zamykane o godzinie 1.00.
Jakie zasady obowiązują dla imprez i wydarzeń w Austrii?
Austriackie prawo jako wydarzenie bądź imprezę definiuje każde zaplanowane spotkanie, którego celem jest rozrywka, rozśmieszanie lub rozwój osobisty bądź duchowy. Do tego są zaliczane imprezy kulturowe, sportowe, wesela, premiery filmowe, wystawy, wernisaże, kongresy, szkolenia i kursy itd.
Imprezy z oznakowanymi i przypisanymi do gości miejscami mogą się odbywać. W myśl nowych przepisów liczba uczestników została ograniczona do 1500 w zamkniętych pomieszczeniach oraz do 3000 na wolnym powietrzu.
Organizatorzy imprez z liczbą przekraczającą 500 osób (zamknięte pomieszczenia) oraz 750 osób (na wolnym powietrzu) muszą uzyskać odpowiednie pozwolenie od lokalnych władz. Ponadto uczestnicy wydarzeń z wyznaczonymi i przypisanymi miejscami są zobowiązani do założenia maseczki ochronnej.
Z kolei dla wydarzeń i imprez bez przypisanych i oznaczonych miejsc siedzących obowiązuje ograniczenie liczby uczestników do 50 w zamkniętych pomieszczeniach.
Z kolei dla wydarzeń i imprez bez przypisanych i oznaczonych miejsc siedzących na wolnym powietrzu liczba uczestników została ograniczona do 100.
W trakcie wydarzenia uczestnicy są zobowiązani do utrzymywania dystansu społecznego (za wyjątkiem osób z wspólnego gospodarstwa domowego). Ponadto w zamkniętych pomieszczeniach należy zasłaniać nos i usta.