Wielu rodziców rozpiera duma, gdy dziecko potrafi już jeździć na rowerze. Jednak należy wziąć pod uwagę kilka kwestii prawnych, które jasno regulują m.in. kiedy i gdzie dziecko może jechać na rowerze oraz jak najlepiej mu wtedy towarzyszyć.
W jakim wieku dziecko może jechać rowerem po drodze?
Prawo nie reguluje wieku, od którego dziecko może na rowerze poruszać się po drodze. Maluchy mogą niezależnie od wieku jeździć na dwukołowcu. Artykuł 19 kodeksu drogowego reguluje, że dzieci poniżej szóstego roku życia mogą poruszać się rowerem po głównej drodze pod opieką osoby mającej co najmniej 16 lat. Oznacza to, że nawet młodsze dzieci mogą jechać drogą, jeśli mają odpowiednią opiekę. Dla ulic bocznych nie ma żadnych zasad.
Podsumowując, dziecko musi być zdolne do jazdy na w pełni wyposażonym rowerze w taki sposób, aby był on zgodny z przepisami i nienarażający nikogo na niebezpieczeństwo. Odpowiedzialność w tej sprawie leży po stronie opiekunów prawnych.
W jakim wieku dziecko jest zdolne do jazdy na rowerze po drodze?
Zdolności dziecka dotyczące jazdy na rowerze różnią się w każdej grupie wiekowej bardzo mocno. Prawo dotyczące głównych ulic podaje wiek sześciu lat, tylko jako przeciętną dolną granicę. Przede wszystkim rodzice muszą na podstawie rozwoju, możliwości i doświadczenia dziecka zdecydować, kiedy jest ono zdolne do jazdy rowerem na drodze. Przy tym należy jednak pamiętać, że lepiej być za ostrożnym niż narazić dziecko.
Stowarzyszenie Pro Velo z doświadczenia wie, że pociechy w wieku sześciu lat tylko powinny poruszać się po publicznych drogach pod bezpieczną opieką i dopiero w wieku 10-12 lat powinny same poruszać się w ruchu drogowym.
Aby maluch mógł poćwiczyć, należy pozwolić dziecku jeździć samemu po drodze na wspólnie ustalonej trasie. Należy wykorzystać także możliwość pokonania wymagających tras pieszo.
Czy dziecko może jechać rowerkiem biegowym po drodze?
W dzielnicy mieszkaniowej z ograniczeniem do 20 km/h jazda na rowerze po drodze w ramach zabawy jest dozwolona. W dzielnicy z ograniczeniem do 30 km/h należy jechać po chodniku, jeśli ten jest obecny.
Rowerki dziecięce i rowerki biegowe należą do kategorii sprzętu podobnego do pojazdów. Dlatego na obszarach przeznaczonych dla pieszych również można jeździć. Dla użytkowników takich urządzeń obowiązują te same zasady ruchu drogowego, co dla pieszych.
Dodatkowo obowiązuje art. 50 VRV (kodeksu drogowego):
Urządzenia podobne do pojazdów mogą być używane jako środki transportu na:
- obszarach przeznaczonych dla pieszych, takich jak chodniki, ścieżki dla pieszych, podłużne pasy dla pieszych, strefy dla pieszych,
- ścieżkach rowerowych,
- jezdniach z ograniczeniem do 30 km/h i strefach spotkań (Begegnuszone) (20 km/h),
- jezdniach dróg bocznych, jeśli wzdłuż drogi brakuje chodników, ścieżek dla pieszych i rowerów, a natężenie ruchu jest małe.
Czy dziecko może jeździć rowerem po chodniku?
Zasadniczo nie. Po chodniku maluch może jeździć na rowerku biegowym. Gdy tylko rower jest wyposażony do jazdy po drodze, uznawany jest za pojazd ruchu drogowego i musi jechać po drodze. Odnosi się to do bezpieczeństwa pieszych na chodnikach.
Jak najlepiej towarzyszyć dziecku na rowerze?
Niepewnie jadące dzieci powinny najlepiej jechać za opiekunem i naśladować jego zachowanie. Jeśli jadą dwie osoby dorosłe, dziecko powinno być w środku. Gdy tylko maluch stanie się pewniejszy, powinien jechać z przodu. Dzięki temu samemu musi podołać sytuacji, podczas gdy rodzice je obserwują. Ponadto osoba dorosła daje pewnego rodzaju zabezpieczenie z tyłu, gdy dziecko skręci lekko w lewo.
Jak można wieźć dziecko rowerem?
Dzieci mogą być przewożone w foteliku, przyczepce, na rowerze transportowym lub w dołączonym rowerze. Najbezpieczniejsze są przyczepki i rowery transportowe, pod warunkiem, że dzieci są zapięte i noszą kaski. Dzieci w foteliku są znacznie bardziej niebezpieczne, a także wpływają na równowagę roweru. Od 2014 roku na rowerach transportowych można przewozić dwoje dzieci.
Jakie znaczenie ma egzamin rowerowy w szkole?
W wielu kantonach policja przeprowadza test rowerowy jako ostatni etap lekcji rowerowego ruchu drogowego. Zwykle odbywa się on w szóstej klasie. Stanowi to dobry punkt odniesienia dla nauczania o ruchu drogowym w szkołach i ma wartość pedagogiczną. Nie jest on jednak prawnie wiążący, ponieważ do jazdy na rowerze nie jest wymagany żaden dowód. Wyjątek stanowią elektryczne rowery.
Źródło: pro-velo