Chociaż pandemia sprawia wielu przedsiębiorstwom problemy, to na rynku pracy w Niemczech odnotowano pierwsze pozytywne wyniki. Ilość osób bez pracy we wrześniu w porównaniu do sierpnia zmalała o 108 000. Latem było aż 2,847 milionów bezrobotnych, czyli o 613 000 osób więcej niż rok wcześniej. W sierpniu 2020r. wskaźnik bezrobocia wynosił 6,2%.
Również ilość osób zatrudnionych w krótszym wymiarze godzin (Kurzarbeiter) zmalała. W lipcu rząd płacił Kurzarbeitergeld dla 4,24 milionów osób. W czerwcu było to aż 4,6 mionów pracowników. Najwięcej ludzi pobierało Kurzarbeitergeld w kwietniu – 5,95 milionów pracowników.
Skutki pandemii nadal są mocno widoczne na rynku pracy, lecz powoli widać małe znaki poprawy.
Sezonowy spadek 108 000 bezrobotnych we wrześniu jest w tym roku nieco wyższy niż w poprzednich latach. Jednak poziom bezrobocia (613 000) jest w tym roku również wyższy niż w poprzednim roku. Zapotrzebowanie na siłę roboczą jest obecnie stabilne na niskim poziomie, po tym, jak praktycznie załamało się podczas wiosennego zakazu kontaktowego.
Ekonomiści i naukowcy z dziedziny gospodarki początkowo mieli optymistyczny obraz koniunktury w Niemczech. Prognozy o spadku wyników gospodarczych uwarunkowane koronawirusem zostały skorygowane w górę. Z wyjątkiem branży motoryzacyjnej nie planuje się redukcji miejsc pracy na dużą skalę.
Źródło: rp-online