Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Nowe obostrzenia od poniedziałku. Co zmieni się w Austrii w najbliższych dniach?

Większość obostrzeń będzie obowiązywała już od 25 października od północy. Z kolei od 7 listopada korzystanie z przyłbic w celu ochrony przed koronawirusem będzie zakazane.

W pomieszczeniach zamkniętych miejsc publicznych należy zakryć usta i nos. Dotyczy to także wydarzeń organizowanych zarówno na świeżym powietrzu, jak i w budynkach. Maska musi być ubrana nawet po zajęciu miejsca siedzącego.

W przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu należy utrzymać minimalny odstęp (nie dotyczy osób żyjących razem w jednym gospodarstwie domowym). Utrzymać odstępu nie trzeba:

  • Gdy osoby mieszkają w jednym gospodarstwie domowym,
  • W maksymalnie sześcioosobowych grupach wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
  • Pomiędzy osobą niepełnosprawną a jej opiekunem.

W samolotach odstęp ten może zostać zmniejszony, należy jednak zakryć usta i nos. Nakaz ubrania maski obowiązuje także w na stacjach metra, peronach, przystankach, dworcach, lotniskach i ich łącznikach.

W gastronomii maksymalna ilość osób przy jednym stoliku nie może przekroczyć sześciu osób plus sześć dzieci. W przypadku stolików na zewnątrz limit został podniesiony do dwunastu osób plus dwanaście dzieci. Jeśli w lokalu gastronomicznym będzie znajdowała się więcej niż pięćdziesiąt miejsc siedzących, restauracja będzie musiała przygotować od 1 listopada plan ochrony. Dodatkowo napoje oraz posiłki mogą być spożywane tylko po zajęciu miejsca siedzącego. Wyjątkiem są budki z jedzeniem oraz targi.

Wprowadzona zostanie także godzina policyjna, od której spożywanie alkoholu w lokalu i w odległości 50 m od niego, będzie zakazane. Dotyczy to także stacji paliwowych oraz budek z jedzeniem.

Na eventach i wydarzeniach będą obowiązywały następujące limity:

  • Sześć osób bez stałych miejsc siedzących w pomieszczeniach zamkniętych wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
  • Dwanaście osób bez stałych miejsc siedzących na świeżym powietrzu wraz z maksymalnie szóstką dzieci,
  • 1000 osób, którym przydzielone zostaną stałe miejsca siedzące w pomieszczeniach zamkniętych,
  • 1500 osób, którym przydzielone zostaną stałe miejsca siedzące na świeżym powietrzu.

Na wydarzeniach wprowadzono także zakaz wydania napojów i posiłków (oprócz wody). Obowiązują jednak wyjątki:

  • Na wydarzeniach, które trwają dłużej niż trzy godziny, obowiązują standardowe zasady gastronomii,
  • Na wydarzeniach, na których w normalnej sytuacji wydawane są posiłki i napoje, te mogą zostać podane tylko przy miejscu siedzącym.

Przy organizowaniu wydarzeń zgodnie z obowiązującymi limitami, od 1 listopada należy przedłożyć plan ochrony i zgłosić event w odpowiednim urzędzie administracyjnym.

Na próbach i występach chórów oraz zespołów muzycznych będą obowiązywały limity. W przypadku zespołów amatorskich limit wynosi sześć osób w pomieszczeniach zamkniętych i dwanaście na zewnątrz. Z kolei w przypadku zespołów profesjonalnych po złożeniu planu ochrony obowiązuje limit 50 osób wewnątrz i 100 na zewnątrz. Jeśli limit zostanie przekroczony, musi zostać przydzielony pełnomocnik ds. koronawirusa.

W pogrzebach będzie mogło brać udział do 100 osób.

Obowiązkiem utrzymania odstępu minimalnego zostało objęte także uprawianie sportu. Wyjątkiem są dyscypliny, przy których uprawianiu dochodzi do kontaktu fizycznego z inną osobą.

W domach opieki i spokojnej starości obowiązuje nakaz ubrania maski we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, jak i pokojach przeznaczonych dla pracowników czy odwiedzających. Wyjątkiem od obowiązku objęte są osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą zakryć ust i nosa. Wizyty w ramach opieki paliatywnej czy hospicyjnej, jak i w celu towarzyszenia w krytycznych wydarzeniach życiowych są dozwolone.

Każdy właściciel takiej placówki musi przygotować plan ochrony, w którym zawarte zostaną także zasady odwiedzania. Mieszkańcy i pracownicy domów opieki i spokojnej starości mają być dodatkowo częściej testowani na koronawirusa.

Każdy kraj związkowy może zaostrzyć obowiązujące obostrzenia.

Źródło: heute.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Godzinę drogi od austriackiego Innsbrucka leży Wattens, małe miasteczko, które słynie ze swoich kryształowych ogrodów (niem. Kristallwelten). Designer Jamie Hayon

Czy firma może kontrolować swoich pracowników? W tej sprawie istnieje wiele regulacji. Zasadniczo uznaje się jednak, że pracownicy

Od tradycyjnych ozdób wielkanocnych, przez kolorowe pisanki, po kulinarne przysmaki i bogaty program wydarzeń. To wszystko oferują wielkanocne jarmarki w

Przegląd nowych obostrzeń, które zaczną obowiązywać w Austrii już od wtorku.

Zobacz jeszcze to!