Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Koronawirus a ochrona pracowników w miejscu pracy

W czasie szalejącej pandemii koronawirusa, zarazić można się wszędzie. Nawet w pracy. Jakie działania musi podjąć więc pracodawca, by uchronić pracowników przed zakażeniem?

Czy w pracy muszę zakryć usta i nos?

Personel firmy musi ubrać maskę w pomieszczeniu zamkniętym, w którym przebywają klienci, na targach, na świeżym powietrzu oraz w transporcie publicznym. Usta i nos muszą zakryć także osoby pracujące w branży hotelarskiej oraz urzędnicy na drodze służbowej. O wyposażenie pracowników w maseczkę musi zadbać firma.

Jeśli w firmie nie ma prawnego obowiązku zakrycia ust i nosa, władze mogą wprowadzić go po porozumieniu z wszystkimi zatrudnionymi.

Należy pamiętać, że od 7 listopada korzystanie z przyłbic w Austrii jest zakazane.

Jakie zasady obowiązują dla domów opieki, domów spokojnej starości, zakładach leczniczych, sanatoriach i innych placówkach usług medycznych?

Ze względu na wzmożone ryzyko zakażenia obowiązują w tych miejscach szczególne zasady. Pracodawca może wpuścić zatrudnionych do zakładu pracy, tylko jeśli raz w tygodniu przejdą test na koronawirusa i otrzymają negatywny wynik. Jeśli placówka ma zbyt mało testów do dyspozycji, personel musi ubrać maskę oddechową. Jeśli tych jest także zbyt mało, alternatywą może być standardowa maska.

Czy pracownicy mają prawo do przerw bez masek?

Całodniowa praca w masce jest uciążliwa, szczególnie dla osób pracujących fizycznie. Zezwolenie na regularne przerwy od noszenia maski jest więc sensowne. Nie ma jednak prawnej regulacji zmuszającej pracodawców na udzielenie zatrudnionym takich przerw.

Co, jeśli pracownik nie może nosić maski ze względów zdrowotnych?

Wyjątkiem od noszenia maski są objęte osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą ich nosić i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim. Mogą one korzystać z przyłbic, które dla innych są zakazane. Jeśli z powodów zdrowotnych noszenie przyłbicy także nie jest możliwe, osoba nie musi zakrywać ust i nosa.

Uwaga! Zaświadczenie lekarskie należy przedłożyć na żądanie w sklepach, miejscach pracy i środkach transportu.

Jakie środki ochrony musi wprowadzić pracodawca?

Pracodawca jest zobowiązany do wprowadzenia środków ochrony, które maksymalnie zmniejszą ryzyko zakażenia koronawirusem. Te dotyczą wietrzenia pomieszczeń, zasad higieny i reguł utrzymywania odstępu od innych osób. W zależności od miejsca pracy zasady mogą wyglądać jednak nieco inaczej. Pracodawca może zlecić zatrudnionemu także pracę zdalną. Możliwe jest zamontowanie ścian z szyb pleksi czy nowa instalacja wentylacyjna. Pracownicy mogą zostać podzieleni na stałe grupy i pracować na zmiany. Możliwa jest także rezygnacja ze spotkań i organizacja wideokonferencji. W branży zdrowotnej pracownicy mogą zostać wyposażeni w dodatkowe wyposażenie ochronne.

Jeśli w firmie działa rada zakładowa, ta musi brać udział w rozmowach odnoszących się do wprowadzenia środków ochrony.

O czym muszę pamiętać przy wietrzeniu, higienie i środkach dezynfekcji w pracy?

Pomieszczenia pracy muszą być wietrzone regularnie. To może nastąpić poprzez otwarcie okien lub odpowiednie ustawienie klimatyzacji. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń, w których przebywa kilka osób.

Pracodawca musi zadbać o regularne czyszczenie pomieszczeń. Często dotykane powierzchnie, jak klamki, muszą być regularnie dezynfekowane. Często używane przez różnych pracowników przyrządy muszą być czyszczone regularnie po każdorazowym użyciu przez osoby trzecie.

Pracownicy muszą regularnie myć ręce mydłem i dezynfekować płynem do dezynfekcji. Jeśli zatrudnieni nie mają w miejscu pracy możliwości regularnego mycia rąk, pracodawca musi im udostępnić płyn do dezynfekcji.

Jakie zasady obowiązują przy utrzymywaniu odstępu od innych pracowników?

Przy wykonywaniu obowiązków służbowych zatrudnieni muszą utrzymać 1 metr odstępu. Jeśli nie jest to możliwe, firma musi zapewnić inne środki ochrony, jak szyby pleksi czy wprowadzić obowiązek zakrycia ust i nosa.

1 metr odstępu to prawne minimum. Dla pewności warto zwiększyć odstęp między pracownikami.

Pracodawca musi zadbać o to, by pracownicy mieli możliwość utrzymania odstępu od siebie. By to mogło mieć miejsce, przełożony może wprowadzić zmiany w miejscu pracy (ściany oddzielające, oznaczenia na podłodze). Możliwe jest także czasowe przeorganizowanie pracy, by w jednym pomieszczeniu nie przebywało jednocześnie zbyt dużo osób (przerwy pracowników w różnych godzinach).

Odstęp od innych osób należy utrzymać także w pojeździe służbowym. Jeśli nie jest to możliwe, należy zakryć usta i nos.

Jakie regulacje obowiązują w przypadku odzieży ochronnej?

Przy wykonywaniu określonych obowiązków możliwy jest obowiązek ubrania odzieży ochronnej. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w sektorze medycznym. Do odzieży ochronnej mogą zaliczać się maski oddechowe (FFP2 lub FFP3), rękawiczki, okulary ochronne itp. W zależności od regulacji prawnych i ryzyka zakażenia w miejscu pracy, pracodawca może być zobowiązany do udostępnienia takiego wyposażenia zatrudnionym.

Przy wyborze odzieży ochronnej, pracownik może skonsultować się z lekarzem medycyny pracy.

Przed rozpoczęciem korzystania z odzieży ochronnej, musi nastąpić najpierw odpowiednie szkolenie.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!