Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w soboty przed świętami i w święta w Austrii

Co mówi austriackie prawo pracy w zakresie pracy w soboty przed świętami oraz w Wigilię?

W cztery soboty przed świętami i 24 grudnia sklepy w Austrii będą otwarte do godziny 18.00. Dodatkowo ze względu na ponowne otwarcie gospodarski po lockdownie 12 i 19 grudnia placówki handlowe mogą być otwarte o godzinę dłużej. W grudniu nie obowiązuje regulacja, o co drugiej wolnej sobocie. Osoby uczące się zawodu nie mogą wykonywać nadgodzin.

Ile zarobią zatrudnieni?

To, ile pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenia za pracę w soboty adwentowe, zależy od organizacji czasu pracy w pozostałe soboty w roku. Jeśli od stycznia do listopada zatrudnieni pracowali częściej niż w jedną sobotę miesięcznie po godzinie 13.00, mają prawo w grudniu do otrzymania dodatku za nadgodziny po godzinie 13.00 o wysokości 100% standardowej stawki godzinowej. Dotyczy to osób pracujących na pełen etat, jak i na jego część. We wszystkich innych przypadkach pracownicy mają prawo do wypłaty nadgodzin, jeśli przekroczyli dzienny lub tygodniowy standardowy czas pracy.

Wypłata pieniędzy czy odłożenie godzin na koncie czasu pracy?

Jeśli pracownik chce nadgodziny zapisać na koncie czasu pracy, musi wcześniej ustalić to z pracodawcą. Istnieją dwie możliwości do wyboru:

  • Pracownik bierze wolne za każdą przepracowaną godzinę i wypłaca sobie tylko dodatek,
  • Pracownik bierze wolne za każdą przepracowaną godzinę, wliczając w to dodatek (za 1 nadgodzinę otrzyma wtedy 2 godziny wolnego).

Co obowiązuje w Wigilię i Sylwestra?

W Wigilię i Sylwestra obowiązują specjalne regulacje. 24 grudnia standardowy czas pracy kończy się o godzinie 13.00, a w ostatni dzień roku o 17.00. Wyjątki dotyczą punktów sprzedaży choinek, słodyczy i świeżych kwiatów oraz w Sylwestra także punktów sprzedaży fajerwerków i artykułów spożywczych.

Jeśli zatrudniony nie musi pracować już po 13.00 w Wigilię lub 17.00 w ostatni dzień roku, ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za cały dzień. Kto z kolei pozostaje w pracy po 13.00 w Wigilię lub po 17.00 w Sylwestra, ma prawo do dodatku za nadgodziny.

Praca w niedziele

Praca w niedziele jest zasadniczo zakazana. Także w okolicy świąt niedziele są wolne od handlu. Obowiązuje jednak kilka wyjątków (np. sklepy na dworcach).

Praca 8 grudnia

Praca 8 grudnia jest dobrowolna. Pracodawca nie może zmusić więc zatrudnionego do wykonywania obowiązków w ten dzień. Kto nie chce pojawić się w pracy, nie musi podawać powodów tej decyzji. Z tego powodu pracodawca nie może gorzej traktować zatrudnionego, nie ma prawa też do wypowiedzenia mu umowy. Ze względu na kryzys wywołany koronawirusem w 2020 roku pracodawca musiał do 4 grudnia poinformować pracowników o otwarciu sklepu 8 grudnia. Ci mimo to mieli prawo do odmówienia pracy w święto.

W ten dzień pracownicy i osoby uczące się zawodu mogą między godziną 10.00 a 19.00 wykonywać jedynie takie obowiązki jak: sprzedaż produktów, doradztwo klientów i zajęcia z tym związane. Przed godziną 10.00 i po 19.00 możliwe jest wykonywanie jedynie obowiązków wstępnych lub kończących dzień pracy.

Ile przysługuje pracownikom za pracę w święto?

8 grudnia jest w Austrii dniem wolnym od pracy, obowiązuje Feiertagsregelung. Pracodawca musi zapłacić swoim zatrudnionym wynagrodzenie, obojętnie, czy ci będą w tym dniu wykonywać swoje obowiązki, czy nie (tzw. Feiertagsentgeld). Jeśli święto przypada na dzień roboczy, w którym pracownik standardowo pracuje, za pracę tego dnia musi otrzymać poza wynagrodzeniem za święto, stawkę godzinową za przepracowany czas w danym dniu.

Praca w godzinach 18.00-19.00 jest uznawana jako nadgodziny i musi zostać wynagrodzona dodatkiem o wysokości 100% standardowej pensji godzinowej. Rozliczenie za pracę w święto powinno nastąpić najpóźniej do 31 stycznia kolejnego roku.

Czy mam prawo do dodatkowego dnia wolnego za pracę w święto?

Za pracę 8 grudnia w Austrii zatrudniony ma prawo do wynagrodzenia Feiertagsentgeld oraz za rzeczywiście przepracowane godziny. Przysługuje mu także dodatkowy czas wolny. Przy pracy do 5 godzin, zatrudniony musi otrzymać na koncie czasy pracy 5 dodatkowych godzin. Przy pracy ponad 5 godzin, wyrównanie na koncie czasu pracy musi wynieść 10 godzin.

Należy pamiętać, że godziny te należy wykorzystać do 31 marca kolejnego roku.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!