Praca nocą i w niedziele w Szwajcarii jest dozwolona pod pewnymi warunkami. Dla niektórych zakładów i pracowników możliwe do zastosowania są regulacje specjalne, które zezwalają na tego typu pracę bez uprzedniej zgody.
Zasadniczo pracownicy nie mogą pracować jednak nocą. Chyba, że udzielą na to jednoznacznej zgody.
Tymczasowa praca nocą lub w niedziele
Co to oznacza dla zakładu?
Tymczasowa praca nocna ma miejsce, gdy obejmuje przynajmniej trzy miesiące w roku kalendarzowym lub ma nadzwyczajny charakter i nie trwa dłużej niż 6 miesięcy.
Tymczasowa praca w niedziele ma miejsce, gdy obejmuje maksymalnie 6 niedzieli w roku (wlicza się w to także dni ustawowo wolne) lub maksymalnie 3 miesiące, jeśli ma nadzwyczajny charakter.
Poza wyjątkami zawartymi w prawie pracy, na tymczasową pracę w niedziele lub nocą musi zostać udzielona zgoda władz kantonu. Ta może zostać przyznana, jeśli ma miejsce pilna potrzeba zakładowa.
Co to oznacza dla pracownika?
Tymczasowa praca nocna ma miejsce w Szwajcarii, gdy zatrudniony pracuje przez maksymalnie 24 noce w roku. Wtedy otrzymuje dodatek do wynagrodzenia o wysokości przynajmniej 25%.
Tymczasowa praca w niedziele ma miejsce w Szwajcarii, gdy obejmuje maksymalnie 6 niedzieli w roku. Wtedy zatrudniony otrzymuje dodatek do wynagrodzenia o wysokości 50%. Przepracowany czas zostaje zapisany na koncie czasu pracy. Praca w niedziele do 5 godzin musi zostać wynagrodzona tą samą ilością godzin na koncie czasu pracownika. Przy ponad 5 godzinach pracownik ma prawo do otrzymania wyrównania w ilości tej samej ilości godzin plus 24 następujące po sobie godziny.
Ciągła lub regularna praca nocą i w niedziele
Co to oznacza dla zakładu?
Regularna lub ciągła praca nocą ma miejsce, gdy granice tymczasowej pracy nocą lub w niedziele zostały przekroczone. Poza wyjątkami zawartymi w prawie pracy, SECO zezwala na taką pracę jeśli ma miejsce techniczna lub gospodarcza niezbędność.
Co to oznacza dla pracownika?
Regularnej lub ciągła praca nocą ma miejsce od 25 przepracowanych nocy w roku. Wtedy pracownik ma prawo do badań medycznych, jak i doradztwa. Przy ciągłej lub regularnej pracy nocą zatrudniony nie ma prawa do dodatku do wynagrodzenia, otrzymuje jednak wyrównanie czasu pracy. Zapisany czas pracy zwiększany jest w tym wypadku o 10%.
W przypadku pracy w niedziele sytuacja wygląda tak samo, jak przy tymczasowej pracy w niedziele.