Federalny Urząd Statystyczny przeanalizował największe umowy taryfowe w kraju, wiążące przynajmniej 1500 pracowników. Badanie dotyczyło więc 532 tys. osób. Z tego wynika, że w 2020 roku zaobserwowano nominalną podwyżkę wynagrodzenia rzeczywistego o średnio 0,9%. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to nieco gorszy wynik. Wliczając do tych danych prognozę zwyżek cen o wysokości -0,7%, można stwierdzić, że pensje osób pracujących w kraju wzrosły średnio o 1,6%.
W zależności od branży dokładna wysokość podwyżki była jednak różna. Na największy wzrost pensji mogli liczyć pracownicy sektora transportowego i magazynowego (+1,4%), branży budowlanej (+1,1%), sektora informacji i komunikacji (+1%) oraz opieki zdrowia i opieki społecznej (+0,9%).
Nieco mniejszy wzrost odnotowano w handlu (+0,7%), utrzymaniu i naprawie pojazdów samochodowych (+0,7%) i pozostałych usługach gospodarczych (+0,3%).
Osoby pracujące w służbie publicznej nie otrzymały w 2020 roku podwyżek. Jednak w samym zeszłym roku wynagrodzenie w branży wzrosło aż o 1,8%.