Kto musi pracować z domu?
Czy pracownicy otrzymają z tego tytułu rekompensatę?
Zatrudnieni pracujący z domu nie otrzymają rekompensaty za prąd, czynsz czy Internet w trakcie home office. Obowiązek pracy zdalnej jest bowiem chwilowy. Wydatki, które są wymagane do uprawiania zawodu, pracodawca musi zrekompensować. Te koszty mają bowiem miejsce także przy pracy w biurach. Są to przykładowe koszty za papier, tusz do drukarki czy opłaty za przesyłki pocztowe.
Czy mogę zażądać rekompensaty?
Żądanie może zostać źle odebrane. Warto natomiast zapytać pracodawcy o możliwy zwrot części poniesionych kosztów. Szczególnie dotyczy to osób, które z powodu pracy zdalnej ponoszą wyższe wydatki, ponieważ potrzebują przykładowo szybszego łącza internetowego czy lepszego komputera.
To nie dotyczy osób pracujących w formie home office już od dłuższego czasu. W tym wypadku obowiązuje to, co pracodawca ustalił z zatrudnionym.
Co zrobić, jeśli należę do grupy ryzyka, a nie mogę pracować z domu?
Osoby należące do grupy ryzyka i pracujące w zawodach, w których nie da się przejść na pracę zdalną, muszą zostać zwolnione przez pracodawcę z obowiązku wykonywania pracy (niem. Arbeitspflicht), przy czym zachowują pełne prawo do pobierania wynagrodzenia.
Czy pracując zdalnie, muszę być zawsze osiągalny?
Nawet w przypadku home office w Szwajcarii obowiązują zawarte w umowie godziny pracy. To dotyczy także przerw. Warto jednak ustalić z pracodawcą godziny, w których pracownik powinien być dostępny. Jeśli zatrudniony pracuje z domu, w którym przebywają dzieci, szef musi wziąć to pod uwagę i być wyrozumiały, jeśli zatrudniony będzie czasami wykonywał pracę w innych godzinach.