Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co piąty mieszkaniec Szwajcarii mówi w trzech językach

Języki w Szwajcarii

Około 20% mieszkańców Szwajcarii powyżej 25 roku życia uczy się przynajmniej jednego nowego języka. Szczególnie popularny jest angielski.

W Szwajcarii panuje moda na naukę języków obcych. Co piąta osoba powyżej 25 roku życia mieszkająca w kraju uczy się przynajmniej jednego nowego języka. Powodem nauki dla większości jest możliwości awansu w pracy. Najpopularniejszym językiem jest angielski. Na kolejnych miejscach znalazł się niemiecki i francuski (15%). 11% osób uczy się hiszpańskiego, a 8,6% włoskiego. Tak wynika z najnowszego badania Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego przeprowadzonego w 2019 roku.

Poliglotami są przede wszystkim młode osoby z tłem migracyjnym. 41% osób, które wyemigrowały do Szwajcarii oraz prawie połowa drugiej lub trzeciej generacji imigrantów używa regularnie przynajmniej trzech języków. Jedynie 13% młodych osób w wieku od 15 do 24 lat posługuje się jedynie jednym językiem. Z badania wynika także, że ponad dwie trzecie badanych powyżej 15 roku życia posługuje się przynajmniej raz w tygodniu więcej niż jednym językiem. Prawie 40% ankietowanych posługuje się regularnie dwoma językami, a co piąta osoba rozmawia regularnie w trzech językach.

Najpopularniejszy niemiecki

Najczęściej używanym językiem w Szwajcarii jest język niemiecki, którym posługują się dwie trzecie mieszkańców. Język ten jest więc bardziej popularny niż jego szwajcarska odmiana, szwajcarski niemiecki,  którym regularnie porozumiewa się 65% mieszkańców kraju. Francuskim posługuje się 39%, a włoskim 15%. Prawie 2% mieszkańców rozmawia w tessyńskim lub gryzońsko-włoskim dialekcie. 0,9% posługuje się z kolei językiem retoromańskim.

W kraju popularny jest także angielski. Prawie trzy czwarte osób wieku 15-24 lat posługuje się nim przynajmniej raz w tygodniu.

Ponad 80 języków

W całym kraju mieszka aż 32% osób, które w domach posługują się więcej niż jednym językiem. 57% dzieci poniżej 15 roku życia rozmawia w domu w większości w języku szwajcarskim niemieckim. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie języki jak francuski (28%), niemiecki (16%) i włoski (8,8%). Najpopularniejszym językiem, który nie jest językiem narodowym, jest angielski (7,5%). Popularnością cieszy się także albański (6,7%), portugalski (4,9%), hiszpański (4,9%), serbsko-chorwacki (3,8%) i turecki (2,8%). Poza tym mieszkańcy Szwajcarii posługują się 70 innymi językami.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!