Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Gigantyczne dochody z podatku od psów w Niemczech

Podatek od psów w Niemczech

W poprzednim roku budżety niemieckich samorządów zasiliły rekordowe kwoty z tytułu tzw. Hundesteuer.

Jeszcze nigdy podatek od psa w Niemczech (niem. Hunndesteuer) nie przyniósł tylu pieniędzy, ile w 2020 roku. W pierwszych trzech kwartałach do kas miast i gmin wpłynęło 331 milionów euro. Jest to o 2,5% więcej niż w 2019 roku. Co ciekawe, dochody samorządów z tytułu podatku od posiadania psa w Niemczech z roku na rok rosną. W całym 2019 ich suma sięgała łącznie 370 milinów euro, czyli o 3% więcej niż w roku poprzednim i nawet o 50% więcej niż dziesięć lat wcześniej. Dla porównania w 2009 roku podatek od psa przyniósł 248 milinów euro do budżetów samorządów.

Podatek od posiadania psa czyli Hundesteuer to podatek gminny, którego wysokość określają poszczególne gminy. W wielu miejscach składka zależy od ilości posiadanych psów i ich rasy. Według statystyków wyższe  przychody z podatku od psa nie oznaczają jednak, że wzrosła ilość czworonogów w danym regionie.

Na przekór tej opinii, niemiecka organizacja ochrony zwierząt przyznaje, że w dobie pandemii zainteresowanie zwierzętami domowymi ogromnie wzrosło. Niestety wzrósł również nielegalny handel szczeniętami.

Źródło: spiegel

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Chcąc w Szwajcarii wysłać listy A-Post lub B-Post będzie trzeba nieco więcej zapłacić niż dotychczas.

Marnowanie jedzenia to ogromny problem na całym świecie. Szwajcarski rząd ma już tego dość.

Zobacz jeszcze to!