Według analizy banku Cler oraz instytutu gospodarczego BAK Economics majątek gromadzony na kontach szwajcarskich przez dane gospodarstwo domowe wzrósł w okresie 2007-2017 średnio o 3500 CHF. „W Szwajcarii dochody między 2007 a 2017 rokiem znacznie wzrosły. Jednak w sumie nierówność podziału dochodu nieco się zwiększyła” – stwierdził Mats Bachmann z banku Cler. W pełni dostępne dane sięgają tylko 2017 roku, lecz można prognozować, że aktualny kryzys wywołany koronawirusem zwiększył tę nierówność.
25% najbiedniejszych gospodarstw domowych w Szwajcarii ma do dyspozycji dochód o wysokości maksymalnie 25.800 CHF. Z kolei liczba gospodarstw domowych z majątkiem ponad 330 tys. CHF wzrosła w okresie 10 lat aż o 52%. Od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku liczba milionerów w Szwajcarii ciągle rośnie.
Zug notuje najwyższe dochody
Kantony ze stosunkowo łagodnym prawem podatkowym, jak Zug, Schwyz czy Nidwalden można znaleźć na najwyższych lokatach rankingu z najwyższym dochodem. Dalej na liście można znaleźć także Zurych oraz Bazyleę-Okręg. W tych dwóch kantonach sektor finansowy i branża farmaceutyczna zapewniają wysokie zarobki.
Z kolei na końcu listy uplasowała się Jura i Valais. W tych regionach mieszkańcy pracują za niższe wynagrodzenie, przykładowo w branży turystycznej.
Dochody w okresie 2007-2017 znacząco wzrosły w Obwalden (+17%) i Uri (+14%). Z kolei w Genewie dochody spadły o 5,4%.
Warto podkreślić, że w analizie jako dochód analitycy uznali nie tylko wynagrodzenie mieszkańców gospodarstwa domowego, lecz także odsetki czy wpływy z papierów wartościowych. Jako gospodarstwo domowe uznali z kolei pary, które razem się rozliczają wraz z żyjącymi w domu pełnoletnimi dziećmi.
Źródło: 20min.ch