Niemcy w końcu mają plan na powrót do normalności. Ten będzie jednak zależny od ilości zakażeń. Jeśli tygodniowa liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców przez 3 dni z rzędu przekroczy 100 nowych infekcji, w danym regionie będą obowiązywały ponownie zasady, które obowiązywały przed 7 marca.
Wprawdzie lockdown w Niemczech został wydłużony do 28 marca, lecz jednocześnie już od 8 marca wejdą w życie pierwsze poluzowania obostrzeń.
Obostrzenia obowiązujące w Niemczech od 8 marca
Pierwszy krok
Ponownie możliwe będą spotkania mieszkańców dwóch gospodarstw domowych, ograniczone jednak do maksymalnie 5 uczestników. Dzieci do lat 14 są uważane jako wyjątek i nie będą wliczane do liczby uczestników. Pary uważane są jako jedno gospodarstwo domowe. W regionach, w których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest mniejsza niż 35, mogą odbywać się spotkania 10 osób z 3 gospodarstw domowych. Także w tym przypadku dzieci do lat 14 są objęte wyjątkiem.
Drugi krok
Księgarnie, kwiaciarnie i centra ogrodnicze zostaną otwarte w całym kraju. Jednak tylko przy zachowaniu reżimu sanitarnego i ograniczeniu liczby klientów. Otwarte zostaną także zakłady usługowe oraz szkoły jazdy. W przypadku zakładów usługowych prawdopodobnie będzie obowiązywał nakaz posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Trzeci krok
Kraje związkowe z tygodniową liczbą zakażeń na 100 tys. mieszkańców poniżej 50 infekcji, mogą ponownie otworzyć handel detaliczny. Liczba klientów przebywających jednocześnie w sklepach zostanie dopasowana do wielkości pomieszczeń. Pewne poluzowania mogą zostać wprowadzone już przy stabilnej lub spadającej liczbie zakażeń poniżej 100 infekcji na 100 tys. mieszkańców.
Kraje związkowe z tygodniową liczbą zakażeń na 100 tys. mieszkańców poniżej 50 infekcji, mogą ponownie otworzyć muzea, galerie, ogrody zoologiczne, ogrody botaniczne i miejsca pamięci. Odwiedzający będą musieli wypełnić jednak formularz kontaktowy. W takiej sytuacji dozwolone jest także uprawianie bezkontaktowych sportów w grupach do 10 osób na świeżym powietrzu.
Czwarty krok
Jeśli 14 dni po wejściu w życie obostrzeń określonych w trzecim kroku, tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców pozostanie stabilna i wyniesie poniżej 50 zakażeń, otwarte zostaną kina, teatry, sale koncertowe, opery i infrastruktura zewnętrzna gastronomii. Wtedy dozwolone będzie też uprawianie sportów bezkontaktowych w zamkniętych pomieszczeniach i sportów kontaktowych na świeżym powietrzu. Gastronomia zewnętrzna będzie mogła funkcjonować tylko przy wcześniejszej rezerwacji stolika i wypełnieniu formularza kontaktowego. W przypadku stolików, przy których usiądą osoby z różnych gospodarstw domowych, wymagane będzie posiadanie negatywnego testu na koronawirusa. Ta sama zasada będzie dotyczyła także kultury i sportu.
Piąty krok
Piąty krok zakłada zezwolenie na wydarzenia i spędzanie czasu wolnego w grupach do 50 uczestników na świeżym powietrzu i uprawianie sportów kontaktowych w pomieszczeniach zamkniętych. By do tego doszło, tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców musi być stabilna i wynosić poniżej 50 infekcji przez 14 dni po wejściu w życie zmian zawartych w trzecim kroku. Jeśli liczba ta wzrośnie powyżej 50, obowiązywały będą następujące zasady: W regionach, gdzie liczba zakażeń nie przekroczy 100 infekcji, handel detaliczny będzie mógł funkcjonować przy ograniczonej liczbie klientów, zakazane zostanie uprawianie sportów bezkontaktowych w pomieszczeniach zamkniętych i uprawianie sportów kontaktowych na zewnątrz, chyba że uczestnicy przedłożą negatywny wynik testu na koronawirusa.
Regulacja o zaleceniu pracy zdalnej została wydłużona do 30 kwietnia.
Według kanclerz Niemiec każdy mieszkaniec kraju będzie miał od 8 marca co tydzień możliwość skorzystania z 1 darmowego testu na koronawirusa. Koszty przejmie państwo.
O kolejnych zmianach rząd zadecyduje 22 marca.
Źródło: Spiegel