Gdy pracownicy naruszą nakazy, zignorują zasady bezpieczeństwa lub nie wypełnią swoich obowiązków, pracodawca może w różny sposób ukarać ich za niepoprawne zachowanie. Może nałożyć naganę, wypowiedzieć umowę o pracę, a w skrajnych sytuacjach nawet zwolnić zatrudnionego w trybie natychmiastowym.
Z kolei, gdy zatrudniony wyrządził konkretną szkodę, przełożony może zażądać w pewnych sytuacjach odszkodowania. Możliwe jest także zmniejszenie dobrowolnie wypłacanej premii. Pod pewnymi surowymi warunkami, możliwe jest nawet nałożenie na pracownika kary finansowej.
Potrzebne są jasne zasady
By kary porządkowe mogły być nakładane jako środek dyscyplinarny zgodne z prawem, informacja o tym musi zostać zapisana w mowie o pracę lub regulaminie zakładowym. Przy czym wysokość kary musi zostać od razu ustalona i być odpowiednia do sytuacji. Zasady, których złamanie jest karane, muszą zostać jasno opisane. Pracownik musi wiedzieć, jakie zachowanie jest karane jaką karą. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że pracodawca nie będzie nadużywał tej formy kary.
Niedozwolone są kary finansowe, które służą wzbogaceniu pracodawcy. Nie mogą one mieć też formy odszkodowania. Ponieważ o tym, kiedy pracownik odpowiada za powstałe szkody, decyduje prawo pracy. Nie można z góry założyć, jaką kwotę winny musi zapłacić za szkodę, a raczej dokładnie przeanalizować każdą sprawę.
Należy pamiętać, że zasady te dotyczą zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach, a nie służbie publicznej!