Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile można zarobić w zakładach Tesli w Niemczech?

Zarobki w Tesli

Pod Berlinem już niedługo zostanie otwarta pierwsza fabryka Tesli w Niemczech. Na jakie warunki mogą liczyć jej przyszli pracownicy?

Już w lipcu 2021 roku pod Berlinem ma ruszyć produkcja Tesli. W fabryce początkowo zatrudnienie znajdzie 7 tys. osób. Wiosną 2022 roku liczba ta wzrośnie do 12 tys. pracowników, którzy będą produkowali do 500 tys. egzemplarzy typu Y. W kolejnych stopniach rozbudowy fabryki w firmie znajdzie pracę do 40 tys. osób.

Tesla szuka pracowników

Poszukiwani są pracownicy w praktycznie wszystkich działach: Od managerów przez inżynierów procesu do mechatroników pojazdów osobowych. Pracę w fabryce znajdą także programiści oraz kierowcy. Jedynie na stronie Linkedin można znaleźć ponad 300 ofert pracy pod hasłem „gigafactory”. Na stronie Tesli czeka kolejnych kilkaset ofert.

Według Urzędu Pracy we Frankfurcie nad Odrą Tesla zapłaci pracownikom na najniższym stopniu 2700 euro brutto miesięcznie. Te osoby będą musiały pracować na zmiany i posługiwać się w pracy językiem niemieckim. Z kolei osoby na stanowiskach kierowniczych będą musiały znać także płynnie język angielski. Także inżynierowie będą musieli władać dwoma językami.

30 dni urlopu i dodatki do emerytury

Osobom wysoko wykwalifikowanym Tesla ma proponować poza wynagrodzeniem także pakiet akcji firmy lub benefity, 30 urlopu oraz dodatki do emerytury. Zapewnione mają być także bilety publicznego transportu.

Na portalach typu Kununu można znaleźć spis średnich rocznych wynagrodzeń brutto dla poszczególnych posad:

  • Manager 102.700 euro,
  • Inżynier ds. rozwoju 76.700 euro,
  • Inżynier przemysłowy 73.700 euro,
  • Inżynier elektryk 65.400 euro,
  • Inżynier ds. SPS 65.100 euro,
  • Kierownik projektu 64.700 euro,
  • Programista 60.500 euro,
  • Kierownik zespołu 59 tys. euro,
  • Zaopatrzeniowiec 55.600 euro,
  • Manager ds. jakości 55 tys. euro,
  • Konstruktor 54.200 euro,
  • Rekruter 53.700 euro,
  • Mechanik przemysłowy 47.500 euro,
  • Tokarz 45.800 euro,
  • Technik pomiarowy 43.200 euro.

Średnie wynagrodzenie brutto przy pracy na pełen etat wyniosło w Niemczech w 2020 roku 37.104 euro rocznie, czyli 3092 euro miesięcznie. Według danych Kununu Tesla wypłaca wynagrodzenia nieco wyższe, niż wynosi średnia.

Specjaliści i fachowcy trudni do znalezienia

Podczas gdy do pracy na stanowiskach kierowniczych chętnych nie brakuje, w przypadku ofert dla fachowców i specjalistów trudno znaleźć odpowiednio wykształcone osoby. Mimo poszukiwań w całej Europie część posad pozostaje nieobsadzonych. Dla niektórych to znak, że firma oferuje zbyt słabe warunki do zmiany zatrudnienia. To z kolei tworzy dobre szanse dla zainteresowanych pracą do wynegocjowania świetnych warunków pracy.

Prawie 3500 osób znalazło pracę

Z danych Agentur für Arbeit we Frankfurcie nad Odrą wynika, że już około 3500 bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie znalazło w Tesli pracę. W przypadku ponad 2 tys. trwają rozmowy.

Bezpłatne nadgodziny i niskie prowizje

Według opinii różnych osób na portalach pracy branża przemysłu samochodowego charakteryzuje się bezpłatnymi nadgodzinami, niskimi prowizjami czy małym wynagrodzeniem. Jednak opinie o Tesli są z koeli bardzo pozytywne. Należy jednak pamiętać, ze Tesla nie ma zamiaru dołączenia do związku zawodowego. Oznacza to, ze pracownicy firmy nie mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie ustalone w zbiorowym układzie pracy. Firma sama decyduje o warunkach zatrudnienia.

IG Metall walczy

IG Metall zaproponował już Tesli rozpoczęcie rozmów, lecz nie otrzymało odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że związek zawodowy się poddaje. Jeśli pracownicy Tesli będą chcieli współpracy z IG Metall, związek będzie o to walczył.

Źródło: focus.de

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!