Coraz mniej niemieckich firm jest związanych zbiorowymi układami pracy

arfivertrag, zbiorowy układ pracy w Niemczech

Mniej niż połowa pracowników może cieszyć się z możliwości pracy na podstawie zbiorowego układu pracy. Najgorzej wygląda sytuacja na zachodzie kraju.

Spada w Niemczech liczba zakładów związanych zbiorowym układem pracy. W zeszłym roku liczba wyniosła jedynie 43%. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Aktywnością Zawodową (IAB) pośród 16 tys. firm w cazm kraju. 

Około 45% zachodnioniemieckich i 32% wschodnioniemieckich pracowników było zatrudnionych w 2020 roku według zbiorowego układu pracy. Jeszcze w 2019 roku liczby te wynosiły kolejno 46% i 34%.

Można zauważyć, że im większe przedsiębiorstwo, tym większe prawdopodobieństwo, że obowiązuje w nim zbiorowy układ pracy. Szczególnie wysoki odsetek takich firm dotyczy branży administracji publicznej i ubezpieczeń społecznych (80%). Z kolei wyjątkowo niski dotyczy sektora informacji i komunikacji (11%).

W 2020 roku na wschodzie kraju interesy 36% zatrudnionych reprezentowała rada zakładowa. Na zachodzie liczba ta wyniosła 40%.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!