Objawy menopauzy – które są najbardziej uciążliwe?
Menopauza to, w dużym skrócie, przejście z okresu płodności do bezpłodności. Funkcje jajników wygasają, skutkiem czego znacząco spada poziom hormonów płciowych w organizmie. Jak łatwo można się domyślić, taka zmiana nie może przejść w organizmie bez echa – stąd cały szereg symptomów, które zwiastują zbliżające się klimakterium.
Częstotliwość, siła, a nawet samo występowanie poszczególnych dolegliwości jest uwarunkowane przez liczne czynniki. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, a ponadto prowadzony styl życia. Objawy menopauzy mogą być bardziej odczuwalne u kobiet, które stronią od aktywności fizycznej, nie dbają o odpowiednią ilość snu, a do tego często sięgają po używki i nie troszczą się o zdrową dietę.
Najbardziej charakterystyczne objawy to:
- uderzenia gorąca;
- zimne poty;
- zaburzenia snu (kłopoty z zasypianiem, przedwczesne pobudki);
- utrata jędrności skóry, do tego zaczerwienienie i częste uczucie pieczenia;
- suchość pochwy;
- spadek libido;
- wahania nastroju, a nawet stany depresyjne;
- zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięcią;
- bóle głowy i mięśni;
- zwiększenie masy ciała;
- ogólne zmęczenie organizmu.
Co zrobić, by menopauza nie była tak nieprzyjemna?
Mimo że niektóre kobiety przechodzą klimakterium bardzo łagodnie, to jednak u części z nich dolegliwości są niezwykle uporczywe, i to do tego stopnia, że utrudniają normalne funkcjonowanie. W czasie przekwitania wiele pan pozostaje aktywnych zawodowo, poza tym każda z nas posiada przecież obowiązki domowe. Ich wykonywanie może być zatem cięższe i bardziej męczące.
Warto zatem zadbać o zdrowy styl życia. Z jadłospisu należy wykluczyć potrawy ciężkostrawne, szczególnie z dodatkiem wysoko przetworzonych składników – zamiast tego w posiłkach powinny królować świeże owoce i warzywa, a także ryby i owoce morza. Dobrze jest zrezygnować z palenia papierosów i nie spożywać w nadmiarze alkoholu. Dobrym sposobem będzie też regularny ruch, oczywiście dostosowany do możliwości i aktualnej kondycji. Mogą to być zarówno systematyczne wizyty na siłowni, zajęcia z jogi czy pływania, jak i po prostu spacery. By zaś nasza cera wyglądała zdrowo i pięknie, należy stosować sprawdzone kosmetyki.
W sytuacjach, kiedy menopauza jest szczególnie nasilona, poleca się konsultację z ginekologiem. Może on zaproponować hormonalną terapię zastępczą, która, dzięki uzupełnieniu poziomu estrogenów, znacząco łagodzi dolegliwości.
Zioła na menopauzę – które z nich rzeczywiście działają?
Przygotowywanie sobie ziołowych naparów to znakomity sposób na to, by objawy menopauzy były łatwiejsze do zniesienia. To prosta domowa metoda na podniesienie swojego codziennego komfortu i poprawę samopoczucia. Oto kilka ziół, które mogą stać się Twoimi przyjaciółmi w czasie klimakterium.
Czerwona koniczyna
Jest całkowicie bezpieczna w stosowaniu, a przede wszystkim skuteczna – w dużym stopniu redukuje uderzenia gorąca, a przy tym zmniejsza problem wynikający z nadmiernej potliwości i tzw. nocnych potów. Co więcej, może ona też pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój.
Szałwia
Liście szałwii zawierają sporo fitoestrogenów, a to naturalni sprzymierzeńcy kobiet przechodzących menopauzę. Podobnie jak koniczyna reguluje potliwość, a do tego zmniejsza intensywność uderzeń gorąca, które, jak wiadomo, mogą być odczuwane nawet kilkadziesiąt razy na dobę.
Melisa
Bogata w witaminę C, flawonoidy i sole mineralne. Jej dobroczynne właściwości są już powszechnie znane. Herbata z melisy uspokaja i pozwala się zrelaksować, a dodatkowo zmniejsza bóle głowy. Jej picie może nam znacząco pomóc przy bezsenności.
Pluskwica
Kłącze pluskwicy ma wszechstronne działanie: zapobiega osteoporozie (co jest częstą domeną wieku dojrzałego), łagodzi objawy naczynioruchowe, zmiany w obrębie układu rozrodczego, a jednocześnie pozytywnie wpływa na zaburzenia naszego układu nerwowego. Warto pamiętać, by tutaj sięgać po gotowe preparaty i nie zażywać ich dłużej niż przez 6 miesięcy.
Trawa cytrynowa
Niezwykle orzeźwiająca, która może być chociażby składnikiem dodawanym do letnich napojów. Reguluje gospodarkę hormonalną, a przede wszystkim działa uspokajająco – dzięki temu łatwiej będzie nam zapanować nad stresem, a po nieprzyjemnej sytuacji szybciej się uspokoimy.
/ Materiał zewnętrzny /