Termin złożenia Steuererklärung, czyli deklaracji podatkowej za 2020 rok został początkowo ustalony na 31 lipca. Jednak tylko dla osób, zobowiązanych do złożenia dokumentu. Teraz niemiecki rząd zadecydował o wydłużeniu terminu do 31 października 2021. Na to zgodzić musi się jeszcze Bundesrat, lecz to tylko formalność. Wszystkie osoby, które korzystały z pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia, będą miały czas do końca maja 2022. Wcześniej termin ustalony był do końca lutego 2022.
Bundesrat podejmie decyzję jeszcze w czerwcu.
Wielu mieszkańców Niemiec zobowiązanych do złożenia Steuererklärung
Osoby, które w 2020 pracowały przykładowo w formie Kurzarbeit, są w większości zobowiązane do złożenia oświadczenia podatkowego. Tego powodem było pobieranie świadczenia Kurzarbeitergeld. Obowiązek ten dotyczy także osób, które poza pobieraniem wynagrodzenia, posiadały także dochody powyżej 410 euro oraz osób, które pobierały świadczenia zastępujące wynagrodzenie, jak Arbeitslosengeld czy Elterngeld.
Oświadczenie podatkowe złożyć trzeba także, jeśli w ciągu roku osoba pracowała u kilku pracodawców, oboje małżonków pobierało wynagrodzenie lub jeden z małżonków należy do klasy podatkowej V lub VI. To samo tyczy się par, które wybrały postępowanie faktorowe.
Do złożenia Steuererklärung zobowiązane są także osoby wykonujące wolny zawód, prowadzące działalność gospodarczą oraz wielu seniorów (w zależności od wysokości emerytury).
Dobrowolne złożenie Steuererklärung
Często opłaca się dobrowolnie złożyć oświadczenie podatkowe. Przykładowo za 2020 można skorzystać z ryczałtu za home office (niem. Homeoffice-Pauschale).
Źródło: merkur