Jesień już za rogiem, a to oznacza, że walka z pandemią znów się zaostrza. W związku z tym coraz więcej landów wprowadza zasadę 2G. Po Hamburgu na takie rozwiązanie zdecydował się także Berlin, Dolna Saksonia, Badenia-Wirtembergia, Hesja oraz Saksonia. Zatem ozdrowieńcy i zaszczepieni mieszkańcy Berlina mogą cieszyć się na luźniejsze obostrzenia. Ponadto senat chce wprowadzić opcjonalny model 2G. Co to oznacza? W niektórych obszarach, takich jak restauracje lub imprezy, zarządcy będą mogli sami decydować, czy wpuszczą do pomieszczeń zamkniętych wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńców (2G), czy również osoby, które wykonały test (3G). W przypadku 2G obowiązek zachowania dystansu, czy noszenia maski zostałby zniesiony.
Dolna Saksonia
Celem Dolnej Saksonii jest rozszerzenie zasady 2G na więcej branż. Zatem zarówno w gastronomii, jak i przedsiębiorstwa z branży kultury, czy sportu mogą na własne życzenie wpuścić tylko zaszczepionych, oraz ozdrowieńców. Wtedy osoby z testem musiałyby zostać na zewnątrz.
W zamian za to zniesionoby obowiązek noszenia maski i utrzymania dystansu. Jednak o tych zmianach musi zdecydować lokalny rząd. Nie mniej jednak kluby i dyskoteki w Dolnej Saksonii już teraz funkcjonują na zasadnie 2G.
Rozszerzenie zasady 2G byłoby krokiem w stronę normalnego życia publicznego. Zaszczepione osoby będą miały prawo do swobodnego prowadzenia dawnego trybu życia. Natomiast dorośli, którzy zdecydowali się nie szczepić, musieliby żyć z konsekwencjami swojej decyzji. Jeśli sytuacja pandemiczna faktycznie się zaostrzy, to niezaszczepionych czeka ciężka jesień i zima, zaś zaszczepieni nie mają się czego obawiać, bowiem według rządu tej grupy nie dotkną obostrzenia.
Badenia-Wirtembergia
W tym landzie 16.09 w życie wszedł 3-stopniowy plan związany z obostrzeniami. Wpływ na zaostrzenie obowiązujących zasad będzie miała 7-dniowa liczba hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii lub liczba zajętych łóżek przez pacjentów zarażanych koronawirusem.
Nowością jest jednak trzeci stopień, który mówi, że w publicznych wydarzeniach udział mogą wziąć tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Test w przypadku osób niezaszczepionych już nie wystarczy. Ten stopień wejdzie w życie, jeśli na oddziale intensywnej opieki w ciągu 7 dni pojawi się 12 zakażonych lub ogólna liczba zajętych łóżek wyniesie 390. W takim przypadku również prywatne uroczystości zostaną ograniczone do 2 gospodarstw domowych.
Hesja i Brandenburgia
Od 16.09 również w Hesji obowiązuj zasada 2G. Natomiast Brandenburgia także planuje wprowadzić owy model, jednak konkretnego terminu jeszcze nie podano.
Nadrenia-Palatynat
Rząd Nadrenii-Palatynatu również zdecydował o wprowadzeniu zasady 2G. W związku z tym jeśli liczby zaczną rosnąć, odsetek osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach, czy spożywać posiłek w restauracjach będzie stopniowo zmniejszany. Dla zaszczepionych i ozdrowieńców nic się nie zmieni.
Saksonia i Saksonia-Anhalt
Również Saksonia chce wprowadzić system 2G jako model opcjonalny. Zgodnie z tym do restauracji, obiektów lub na wydarzenia do 5 000 osób wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jeśli organizator sam o tym zadecyduje. W zamian za to zniesiony zostanie obowiązek noszenia masek oraz utrzymania dystansu. W tym celu konieczna jest jednak kontrola przy wejściu. Nie jest jeszcze jasne, czy dzieci do 12 roku życia i osoby, które nie mogą być zaszczepione, potrzebują testu, aby wejść do niektórych placówek.
Na takie zasady zdecydowała się również Saksonia-Anhalt. Przy czym rząd zaznacza, że zasadę 2G organizatorzy i przedsiębiorstwa mogą, ale nie muszą stosować. Wcześniej jednak fakt o wprowadzeniu modelu należy zgłosić urzędowi ds. zdrowia i podać do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie lub tablicę informacyjną. Możliwe jest również stosowanie modelu 2G na przemian co kilka godzin lub codziennie z modelem 3G.
Hamburg
Hamburg był pierwszym landem, który już pod koniec sierpnia zdecydował się na zasadę 2G. Ten krok napotkał na wiele krytyki. Istnieje bowiem obawa o dyskryminację niezaszczepionych.
Lockdown
Rząd federalny obecnie nie planuje wprowadzenia lockdownu, czy częściowego lockdownu. W związku z tym rząd chce jedynie stworzyć dodatkowe zasady o specjalny reżim sanitarny dla targów i wystaw. Organizatorzy musieliby działać na podstawie długiego okres planowania i przygotowania. Ponadto w dalszym ciągu obowiązywałyby ograniczenia w ich działalności gospodarczej.
Źródło: tagesschau