Szwajcaria pracą tymczasową stoi. Dlaczego etaty tracą na znaczeniu?

praca tymczasowa

Kryzys koronawirusowy wywrócił rynek pracy do góry nogami. Jedną ze zmian jest zmniejszenie popytu na stały etat. To z kolei przeszkadza związkom zawodowym.

Czasy, gdy ktoś pracował przez całe życie u jednego pracodawcy, są już dawno za nami. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się diametralnie. Pandemia spowodowała, że popyt na pracowników tymczasowych jest ogromny. W niektórych branżach firmy chcą zatrudniać jedynie 2/3 personelu na stałe, a resztę tymczasowo.

W ten sposób przedsiębiorstwa chcą przejść na nowy model, który obejmuje stałych pracowników, elastyczną siłę roboczą tymczasową oraz jeszcze bardziej elastycznych i szybko dostępnych pracowników pomocniczych. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim branży gastronomicznej, lotnisk i handlu.

Taki obrót spraw zaalarmował związki zawodowe w Szwajcarii. „Praca tymczasowa jest wyjątkowo groźna i tak naprawdę skutkuje rozłożeniem ryzyka przedsiębiorczego na pracowników” – stwierdził Serge Gnos ze szwajcarskiego związku zawodowego Unia. Jego zdaniem koronawirus nie może być powodem przejścia na pracę tymczasową. Szczególnie że dla większości osób stała praca jest bardzo ważna.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!